Posłuchaj debiutanckiej płyty solowej Wojtka Sokoła

Posłuchaj debiutanckiej płyty solowej Wojtka Sokoła

Wers z pierwszego utworu - "zawsze byłem hybrydą" - to trafna autorecenzja.
15.02.2019

Na nowy album Wojtka Sokoła czekaliśmy przynajmniej z kilku powodów. Pierwszym było długie milczenie członka dawnego WWO – poprzednia płyta z Marysią Starostą wyszła w 2013 roku, a nawet jeśli będziemy traktować album z interpretacjami Różewicza z 2015 roku jako pełnoprawną autorską wypowiedź, to i tak cztery lata przerwy na mocno ewoluującej scenie wydają się całą epoką.

"Lubię pracę zespołową" - Wojtek Sokół opowiada "Esquire'owi", dlaczego zdecydował się na solowy debiut dopiero teraz 

Nowoczesne bity i konserwatywny narrator 

Sokół wydaje się być świadomy tej ewolucji i na nowej płycie sięga po cały wachlarz nowoczesnych brzmień. Jednocześnie sam pozostaje raperem dość konserwatywnym – nie nadużywa autotune’a, nie podśpiewuje, przypomina za to, że tytuł „nocnego narratora” nie wziął się znikąd. Podobnie jak dwie płyty z Marysią Starostą, solowy album artysty operuje na przecięciu dwóch światów – eklektycznej, zapewnianej przez producencki dream team i gości poruszających się w skrajnie odmiennych stylistykach muzycznej układanki oraz oldschoolowej, nienagannie wymierzonej i świetnie wyartykułowanej (możliwości głosowych nadal może zazdrościć mu większość polskich raperów) nawijki. 

Drużynowy debiut solowy 

Ale to przywiązanie do rapowego rzemiosła nie sprawia, że Sokół zupełnie zamyka się na eksperyment - przykładem może być choćby utwór "I tak, i nie", w którym gospodarz bez żadnych zgrzytów wpasowuje się w konwencję narzuconą przez kolektyw Hewra. Autor "Każdy ponad każdym" nie kłamał, mówiąc, że lubi pracę w zespole - w efekcie otrzymujemy płytę brzmiącą organicznie, oddającą miejsce współpracownikom, którzy nigdy nie dominują i zarazem nie zostają przytłoczeni wyrazistą osobowością Sokoła. To bardzo zespołowy debiut solowy, a na dodatek wciągający, wymagający czasu i gęsty od treści. Już od dziś możecie go posłuchać w serwisach streamingowych: 

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie