Planeta Lem. Muzeum pisarza zostanie otwarte w 2023 roku
Facebook.com/ JEMS Architekci

Planeta Lem. Muzeum pisarza zostanie otwarte w 2023 roku

Za projekt wartego 105 mln złotych budynku odpowiada firma JEMS Architekci.
18.03.2019

W ubiegłym roku władze Krakowa ogłosiły, że tamtejszy Dawny Skład Solny zyska nowe życie. Historyczny obiekt zostanie zaadaptowany na potrzeby  Centrum Literatury i Języka Planeta Lem – wielofunkcyjnego, multimedialnego muzeum, poświęconego życiu i twórczości autora „Solaris”. W środę ogłoszono, że za projekt budynku odpowiadać będzie pracownia JEMS Architekci, a muzeum dla zwiedzających otworzy się w 2023 roku.

Czytaj też: Smart cities, czyli jak wygląda przyszłość miast 

Co znajdzie się w Planecie Lem?

Stanisław Lem nie będzie tylko głównym bohaterem wystawy stałej (za jej koncepcję odpowiadał będzie Jacek Dukaj), ale też – jako najpoczytniejszy polski pisarz – patronem ekspozycji poświęconych językowi, a także zagadnieniom bliskim jego twórczości i stawiających w centrum postęp technologiczny czy ewolucję. Przestrzeń zaadaptowanego Składu Solnego uzupełnią księgarnia, czytelnia, mediateka, przestrzeń coworkingowa oraz aula na 400 osób.

Opublikowany przez JEMS Architekci Środa, 13 marca 2019

 

Remont i nowe budynki

Projekt pracowni JEMS Architekci, która w ubiegłym roku została wyróżniona  Nagrodą Specjalną Jury Property Design Awards za koncepcję rewitalizacji Hali Koszyki, bazuje na dotychczasowej architekturze obiektu, który w czasie prac zostanie poddany gruntownemu remontowi. Nowa część również będzie nawiązywać do dawnego magazynu, a nad kompleksem górować będzie 5 charakterystycznych wież. Więcej szczegółów znajdziecie na poniższych zdjęciach. 

Opublikowany przez JEMS Architekci Środa, 13 marca 2019
Opublikowany przez JEMS Architekci Środa, 13 marca 2019

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie