Artyści żądają bojkotu rodziny stojącej za OxyContinem
Fot: Starstock

Artyści żądają bojkotu rodziny stojącej za OxyContinem

Przez lata Sacklerowie czerpali wizerunkowe korzyści z hojnych dotacji na instytucje kulturalne. Amerykańska fotografka Nan Goldin przekonuje, że nadszedł czas na zmiany.
20.03.2019

Jak poinformowali wczoraj przedstawiciele National Portrait Gallery w Londynie, instytucja odmówiła przyjęcia 1,3 miliona dolarów dotacji od rodziny Sacklerów, właścicieli firmy Purdue Pharma, odpowiadającej m.in. za produkcję OxyContinu – uzależniającego środka przeciwbólowego, który stał się jednym z symboli kryzysu opioidowego w USA. Farmaceutyczne imperium hojnie dotuje wiele instytucji kulturalnych na całym świecie, z Tate Modern, brytyjskim Teatrem Narodowym  i Shakespeare’s Globe na czele.

Lek, który zabił Prince'a, sieje spustoszenie w USA 

Nan Goldin przeciwko Sacklerom

Odmowa to jeden z pierwszych efektów kampanii zapoczątkowanej przez Nan Goldin – amerykańską artystkę, która należała do uzależnionych od OxyContinu. Fotografka organizuje regularne protesty przeciwko przyjmowaniu wpłat od Sacklerów. Na początku tego roku w Muzeum Guggenheima Goldin wraz z grupą aktywistów rozrzuciła fałszywe recepty na OxyContin w proteście przeciwko polityce placówki. Również decyzja National Portrait Gallery związana jest z działalnością artystki – Goldin zagroziła, że przyjęcie dotacji będzie oznaczało, że zaplanowana wystawa retrospektywna jej prac nie dojdzie do skutku.

 

Opublikowany przez Tim Mitchell Wtorek, 19 marca 2019

Skutki kryzysu opioidowego

Kryzys opioidowy, opisany m.in. w książce Sama Quinonesa „Dreamland”, pociągnął za sobą m.in. wzrost liczby zgonów spowodowanych przedawkowaniem opioidów i tzw. czarnej smoły – meksykańskiej heroiny, której „popularność”  łączy się z deregulacją przepisów dotyczących dystrybucji i dostępności środków takich jak OxyContin, fentanyl czy oksykodon.  Statystycznie każdego dnia w Stanach Zjednoczonych na skutek ich przedawkowania umiera ok. 80 osób, a liczba zgonów w skali roku wzrosła od 16,849 w 1999 roku do 70,237 w roku 2017.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie