Trzy nowe albumy, których powinieneś posłuchać w ten weekend

Trzy nowe albumy, których powinieneś posłuchać w ten weekend

Wysyp interesujących premier sprawia, że trudno wybrać płyty warte poznania w pierwszej kolejności. Ale opisane przez nas eklektyczne zbiory piosenek i kompozycji to prawdziwe perełki współczesnego popu - i nie tylko.
22.03.2019

Nilufer Yanya „Miss Universe”

Gitarzystka i wokalistka z Londynu ma 24 lata i co najmniej tyle samo perfekcyjnych piosenek z pogranicza gitarowej alternatywy i perfekcyjnie skrojonego popu. Choć „Miss Universe” to jej długogrający debiut, wszystko brzmi tu niezwykle dojrzale – wielowątkowość kompozycji nie odbiera im chwytliwości, a Yanya sprawnie żongluje stylistykami. Tak pomysłowej (i obdarzonej fenomenalnym głosem) autorki piosenek Wielka Brytania nie miała już od dawna.

These New Puritans „Inside The Rose”

Przy poprzedniej płycie These New Puritans krytycy wskazywali na pokrewieństwo z dokonaniami Marka Hollisa. Przynależność do grona spadkobierców Talk Talk jest oczywiście nobilitująca, ale na najnowszej płycie zespół sięga po bardziej przystępne (choć niecodzienne) formy. Instrumentalne bogactwo i gatunkowy eklektyzm – na płycie możemy usłyszeć echa post punka, Depeche Mode czy Steve’a Reicha – to tylko jedne z zalet tego nieoczywistego materiału.

Christian Scott aTunde Adjuah, „Ancestral Recall”

Jeśli chcecie posłuchać jazzu nieprzesadnie wypolerowanego, a jednocześnie nieprzytłaczającego intensywnymi partiami solowymi, to powinniście sięgnąć po kolejny udany album tego amerykańskiego trębacza. Jak czytamy w informacji poświęconej "Ancestral Recall", płyta kwestionuje przesąd o tym, że kultury ceniące melodię i harmonię są bardziej wyrafinowane od tych, dla których priorytetem jest rytm. Dlatego przy współpracy z rozbudowaną sekcją rytmiczną Scott zaprasza nas w wyprawę przez tradycję zachodnioafrykańską, karaibską i indiańską, sięga po rozwiązania z indie rocka i hip-hopu ("Forevergirl"), i pokazuje, że nawet erudycyjny jazz może mieć ludzkie oblicze. 

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie