W jaki sposób Christopher Nolan „przewidział” obraz czarnej dziury?
Kadr z filmu "Interstellar"

W jaki sposób Christopher Nolan „przewidział” obraz czarnej dziury?

Zanim naukowcy zaprezentowali efekty swojej skomplikowanej pracy, dosyć precyzyjnego obrazu czarnej dziury dostarczyli nam filmowcy. To nie przypadek.
11.04.2019

Zaprezentowane wczoraj pierwsze zdjęcie czarnej dziury, choć wydaje się niepozorne, wzbudziło zrozumiałą sensację. Jego wykonanie wymagało kompleksowego wykorzystania najnowszych technologii i rozproszonych teleskopów, a w przyszłości fotografia może posłużyć m.in. za podstawę do weryfikacji ogólnej teorii względności. To, co do tej pory można było sobie zaledwie wyobrazić, zyskało realny kształt. Ale są osoby, których obraz czarnej dziury raczej nie zaskoczył – a wśród nich, oprócz naukowców, ekspertów i pasjonatów znajdują się też… reżyserzy filmowi.

Czytaj też: "Wielka fala" Hokusaia trafi na japońskie banknoty 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Joele Turchi (@djoeturkvasnormandy)

Naukowe wsparcie Nolana

Wyobrażenia czarnej dziury nie odbiegające przesadnie od wczorajszego zdjęcia mogliśmy w ostatnich latach oglądać w „Interstellar” Christophera Nolana i niedawnym „High Life” Claire Denis. Nolan, który zabiegał o to, by jego film z 2014 roku był jak najbliższy obecnej wiedzy naukowej, korzystał ze współpracy naukowców Kalifornijskiego Instytutu Technologicznego, z Kipem Thorne’em na czele. Dzięki ich informacjom na temat soczewkowania grawitacyjnego i dysków akrecyjnych udało się odtworzyć obraz kuli z dyskami pyłu i gazu, zbliżony do wczorajszej prezentacji. Thorne i jego zespół opublikowali nawet artykuł naukowy na temat swojej pracy, który możecie znaleźć tu (w języku angielskim).

Youtube/ Danger Arnie 

Astrofizyk na planie

Również studio A24 zwróciło uwagę na podobieństwa między wizerunkiem czarnej dziury i kadrami z nowego filmu Claire Denis, o którym pisaliśmy niedawno na naszej stronie. To z kolei zasługa Aureliena Barrau, francuskiego fizyka i filozofa, specjalizującego się właśnie w zagadnieniach z zakresu czarnych dziur. Zestawienie obu obrazów możecie zobaczyć poniżej – to kolejne dobre przypomnienie, że nawet jeśli chodzicie do kina w celach czysto rozrywkowych, to może się zdarzyć, że zobaczycie rzeczy wcześniej niewyobrażalne – i to na długo przed innymi.

Źródło: Indiewire

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie