Umierające morsy z „Naszej planety” to najbardziej przygnębiająca rzecz, jaką zobaczycie w tym miesiącu
YouTube

Umierające morsy z „Naszej planety” to najbardziej przygnębiająca rzecz, jaką zobaczycie w tym miesiącu

Wstrząsająca scena może stać się nowym symbolem walki ze zmianami klimatycznymi w tym samym stopniu, co wieloryb z kilogramami plastiku w żołądku.
11.04.2019

Kilka dni temu w ofercie Netfliksa pojawił się serial dokumentalny „Nasza planeta”. To kolejna produkcja z udziałem sir Davida Attenborougha, będąca swoistą kontynuacją takich serii, jak „Planeta Ziemia” czy „Błękitna planeta”, jednak teraz w jeszcze większym stopniu skupiona na dewastującym wpływie człowieka na środowisko. O serialu,  nakręconym w 50 krajach na wszystkich kontynentach, gdzie ponad 600 członków ekipy wspólnie nagrało materiał o długości ponad trzech i pół tysiąca dni zdjęciowych, pisaliśmy tu.

Ile dzieli nas od zagłady? John H. Richardson pisze o nadchodzącej katastrofie 

Szokujące video 

Choć ekipa pracująca nad „Naszą planetą” przyzwyczaiła nas do zachwycających, poruszających lub szokujących obrazów, to opublikowane wczoraj wideo zza kulis pracy nad serialem wywołało prawdziwe trzęsienie ziemi. Mowa o klipie, na którym widzimy spadające ze skalistego urwiska morsy oraz ekipę bezradnie przyglądającą się ich agonii. Możecie go zobaczyć poniżej, ale ostrzegamy – tego obrazu długo nie wyrzucicie z głowy.

Symbol katastrofy 

Choć twórcy serialu łączą przerażające widowisko ze zmianami klimatycznymi, nie brakuje opinii naukowców twierdzących, że podobne wydarzenia zdarzały się od zawsze – choć nie na taką skalę. Nie ulega wątpliwości, że ocieplanie klimatu, topnienie lodu morskiego, przeludnienie wywiera faktyczny wpływ na życie morsów. Obrazy takie jak ten z „Naszej planety” mogą stać się symbolem tych zagrożeń w tym samym stopniu, co zdjęcia martwych wielorybów czy pięciokrotnie większa od Polski wyspa śmieci na Pacyfiku. I przypominają, że czasu na zmiany w polityce klimatycznej jest coraz mniej.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie