5 premier z festiwalu w Cannes, na które czekamy najbardziej
Kadr z filmu “A Hidden Life”

5 premier z festiwalu w Cannes, na które czekamy najbardziej

W programie wydarzenia zabrakło „Once Upon A Time In Hollywood”, ale na brak interesujących filmów nie można narzekać.
23.04.2019

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy tytuły filmów, które będą rywalizować o Złotą Palmę na festiwalu w Cannes. Wbrew wcześniejszym pogłoskom, na premierę nowego filmu Quentina Tarantino będziemy musieli poczekać trochę dłużej niż do startującego 14 maja wydarzenia. Nie ma powodów do rozpaczy – inne filmy, które zadebiutują we Francji, to niemal murowani kandydaci do list najciekawszych dzieł roku. W Cannes zobaczymy m.in premierowe filmy braci Dardenne (dwukrotnych zdobywców Złotej Palmy), Xaviera Dolana czy Marco Bellocchio, poza konkursem zostaną wyświetlone „The Dead Don’t Die” Jima Jarmuscha i „Too Old To Die Young” Nicholasa Windinga Refna, a to tylko początek listy, z której wybraliśmy pięć produkcji, na które czekamy najbardziej.

„Ból i blask”

Reżyseria: Pedro Almodovar

To co wiem - Pedro Almodovar opowiada "Esquire'owi" o najważniejszych życiowych lekcjach 

Następca “Julietty” z 2016 roku stanowi swoiste domknięcie trylogii Almodovara, zapoczątkowanej przez „Prawo pożądania” z 1987 roku i uzupełnianej przez „Złe wychowanie” (2004), będącej próbą refleksji nad znaczeniem fikcji filmowej, pożądania i utraconej miłości. Hiszpański twórca zaprosił do udziału w filmie starych znajomych – w rolach głównych zobaczymy Penelope Cruz i Antonio Banderasa, który wcieli się w alter ego samego reżysera. Zobaczcie zapowiedź „Bólu i blasku”:

“A Hidden Life”

Reżyseria: Terrence Malick

Nie jesteśmy odosobnieni w opinii, że większość filmów wielkiego reżysera po “Drzewie życia” rozczarowała, choć pewnie zawsze będziemy chętniej sięgać po eksperymentalne wycieczki Malicka niż po nawet najsprawniejsze, ale przewidywalne kino jego naśladowców. Tym razem autor „Cienkiej czerwonej linii” zaprezentuje opowieść o życiu Franciszka Jägerstättera, skazanego na śmierć za odmowę wstąpienia do Wehrmachtu w czasie II wojny światowej. Liczymy na comeback w wielkim stylu!

“Sorry We Missed You”

Reżyseria: Ken Loach

Poprzedni film Loacha, „Ja, Daniel Blake”, sięgnął po Złotą Palmę, i nie ma powodów, by nie zaliczyć „Sorry We Missed You” do grona tegorocznych faworytów. 82-letniemu Brytyjczykowi, znanemu z zaangażowanych filmów społecznych, z pewnością nie brakowało w ostatnich latach inspiracji, a opowieść o walczącym o przetrwanie małżeństwie Turnerów, z trudem wiążącym koniec z końcem, może nam powiedzieć o brytyjskiej rzeczywistości więcej niż jakiekolwiek komentarze gadających głów, wypowiadających się na temat Brexitu.


“Portrait of a Lady on Fire”

Reżyseria: Celine Sciamma

W ubiegłym roku 82 kobiety wzięły udział w proteście przeciwko nierówności płci w konkursie głównym w Cannes. To znacząca liczba – właśnie tyle filmów wyreżyserowanych przez kobiety wzięło udział w konkursie po 1946 roku (przy… 1645 filmach mężczyzn). Wśród protestujących znalazła się również Celine Sciamma, której oszczędne formalnie filmy o wchodzeniu w dorosłość już dawno zwróciły uwagę krytyków. Teraz jej nowy film powalczy po raz pierwszy o Złotą Palmę, i choć tegoroczna konkursowa selekcja wzbudza kontrowersje ze względu na ponowną dominację mężczyzn, to mamy nadzieję, że wyrazisty, feministyczny głos stanie się początkiem ważnych zmian w świecie kina autorskiego.

 

“Parasite”

Reżyseria: Bong Joon Ho

Festiwal w Cannes byłby wybrakowany bez mocnej reprezentacji twórców spoza Europy i Stanów Zjednoczonych. Obok nowych dzieł Palestyńczyka Elii Suleimana i Chińczyka Diao Yinana, autora nagrodzonego Złotym Niedźwiedziem „Czarnego węgla, kruchego lodu” zobaczymy też dramat Bong Joona-Ho z Korei Południowej. Dwa lata temu jego „Okja” doczekała się w Cannes kilkuminutowych owacji na stojąco, a później cieszyła się dużą popularnością w Netfliksie. Jeśli jeszcze jej nie widzieliście – nadróbcie zaległości, a dalsze przekonywanie o tym, że na „Parasite” warto czekać okaże się zbędne.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie