Jeden z najlepszych polskich pianistów prezentuje utwór na 15. rocznicę wejścia do UE

Jeden z najlepszych polskich pianistów prezentuje utwór na 15. rocznicę wejścia do UE

„The Union” Aleksandra Dębicza w zaskakujący sposób łączy motywy z „Ody do radości” i „Mazurka Dąbrowskiego”.
06.05.2019

Huczne obchody 15. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej oprócz wielu imprez towarzyszących przyniosły również artystyczne próby zmierzenia się z fenomenem europejskiej integracji. Aleksander Dębicz, jeden z najbardziej obiecujących polskich pianistów, zaprezentował „The Union” - utwór, który w łączy fragmenty „Mazurka Dąbrowskiego” i „Ody do radości” w jedną, zaskakującą całość.

Operowy Oscar dla Krzysztofa Warlikowskiego 

Emocjonalne spoiwo

„Nie chcę buńczucznie deklarować, że „The Union" stanie się iskrą, rozpalającą europejskie emocje, ale chciałbym, żeby spowodował u słuchacza refleksję nad wspólnymi wartościami" – powiedział o utworze Aleksander Dębicz. Jego powstanie wiąże się z poszukiwaniem emocjonalnego spoiwa, które cementowałoby poczucie przynależności do wspólnoty. Mozart uważał ponoć, że jeśli kilka osób będzie mówić jednocześnie, usłyszymy chaos, lecz gdy będą śpiewać - wprost przeciwnie, harmonię! Z ulotnych, często delikatnie tylko zaznaczonych motywów Mazurka Dąbrowskiego i Ody do Radości, Dębicz buduje opowieść, utkaną migoczącą w oddali fakturą.

We współpracy z najlepszymi

„The Union" zostało nagrane w Filharmonii Narodowej przez wybitnych reżyserów dźwięku, laureatów Grammy - Aleksandrę Nagórko i Andrzeja Sasina - z którymi Aleksander Dębicz współpracował przy wszystkich swoich albumach („Cinematic Piano", „Bach Stories", „Invention"). Nagraniu utworu towarzyszyła rejestracja nakręconego niemal w całości w jednym ujęciu video według koncepcji artystycznej Adama Andrzejewskiego. 

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie