Poznaj człowieka, który stworzył język bohaterów „Gry o tron”

Poznaj człowieka, który stworzył język bohaterów „Gry o tron”

David J. Peterson ma na koncie ponad 50 języków stworzonych na potrzeby filmów i seriali. I przekonuje, że ich znajomość może mieć korzystny wpływ na naszą naukę języków jak najbardziej realnych.
13.05.2019

Zastanawialiście się kiedyś, jak powstają fikcyjne języki, którymi posługują się choćby bohaterowie filmów fantasy?  Jeśli myśleliście, że zależą one od aktorskiej improwizacji, to nic bardziej mylnego. Przykład? W „Pieśni lodu i ognia” George R.R Martin stworzył podstawy języka valyriańskiego i Dothraki, ale praca nad „Grą o tron” wymagała zatrudnienia specjalisty, który umożliwiłby stworzenie funkcjonalnego, językowego systemu, gotowego do wykorzystania w produkcji, która często dość swobodnie podchodzi do książkowego oryginału. Zwycięzcą przeprowadzonego konkursu został David J. Peterson – człowiek, który ma na swoim koncie ponad 50 stworzonych języków.

Jak powstał Heisler - fikcyjne piwo, które wystąpiło w twoich ulubionych serialach?

Na bazie fińskiego

Żeby odkryć, jak rozchwytywani są konstruktorzy języków, wystarczy spojrzeć na listę dokonań Patersona. Jego pracę wykorzystano m.in. w filmach („Thor: Mroczny świat”, „Doktor Strange”, „Bright”), serialach („The 100”, „Dom grozy”, „Defiance”), a w przyszłym roku w nowej adaptacji „Diuny” usłyszymy efekty jego pracy nad szczątkami stworzonego przez Franka Herberta języka Chakobsa. Twórca nie zawsze ma jednak możliwość wykorzystania zalążków języka, pozostawionych przez autorów książek. Czasem, jak w przypadku Thora, gdzie Mroczne Elfy posługiwały się językiem shiväisith, inspirowanym harmonią samogłosek języka fińskiego, musi sięgnąć po cechy języków naturalnych.

Biblia w języku „Star Treka”

Chętnych do nauki języków sztucznych nie brakuje, a te dialekty, które powstały dzięki popkulturze, cieszą się olbrzymią popularnością. Język klingoński, wymyślony przez Marca Okranda na potrzeby serialu „Star Trek”, doczekał się między innymi własnych tłumaczeń Biblii. Wysokiego valyriańskiego (którym posługuje się serialowa Daenerys)  chce się uczyć ponad milion osób – i to tylko jeśli weźmiemy pod uwagę dane z popularnego portalu Duolingo, na którym możemy nauczyć się również podstaw języka na’vi (z „Avatara”) czy języka elfów z powieści J.R.R Tolkiena. O szczegółach swojej pracy - a także o korzyściach, jakie niesie nauka sztucznych języków - Peterson opowiedział w swoim cyklu filmów na YouTube, "The Art of Language Invention":

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie