91,1 mln dolarów za rzeźbę. „Królik” Jeffa Koonsa bije rekord Davida Hockneya
Fot: Starstock

91,1 mln dolarów za rzeźbę. „Królik” Jeffa Koonsa bije rekord Davida Hockneya

Poprzedni rekord - 90,3 mln za obraz Davida Hockneya - padł zaledwie kilka miesięcy temu.
16.05.2019

Robię sztukę, jaką robię i odpowiada ona na moje potrzeby intelektualne – stwierdził w jednym z wywiadów Jeff Koons. Wczorajsza licytacja jednej z jego najsłynniejszych rzeźb, „Królika” z 1986 roku, w domu aukcyjnym Christie’s w Nowym Jorku, po raz kolejny udowodniła, że dzieła odpowiadające potrzebom intelektualnym Koonsa są również wyjątkowo wysoko wyceniane przez świat sztuki. 91 mln dolarów, które zdecydował się zapłacić szczęśliwy nabywca, to rekord, jeśli chodzi o najdrożej sprzedane dzieło żyjącego artysty.

Jeff Koons: genialny oportunista 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Christie's (@christiesinc)

Z kolekcji prasowego giganta 

Rzeźbę w imieniu klientów, których dane nie zostały podane do publicznej wiadomości, wylictował Robert E. Mnuchin, marszand i ojciec amerykańskiego Sekretarza Skarbu, Stevena Mnuchina. Wcześniej „Królik” wchodził w skład imponującej kolekcji Samuela Irvinga Newhouse’a Juniora, zmarłego w 2017 roku magnata prasowego, podobnie jak choćby słynny obraz Jacksona Pollocka „No.5, 1948”, który po sprzedaży w 2006 roku za 140 mln dolarów przez 5 kolejnych lat cieszył się mianem najdrożej sprzedanego obrazu w historii. Łącznie sześć wystawionych w Christie’s dzieł z kolekcji Newhousa’a osiągnęło cenę 115 mln dolarów.

Rekord, ale o włos 

Wysoki na niespełna metr i wykonany ze stali nierdzewnej „Królik”, zainspirowany dmuchaną dziecięcą zabawką, o 800 tys. dolarów pobił rekord „Portretu artysty” Davida Hockneya z listopada ubiegłego roku. Sylwetki obu artystów – a także innych gwiazd współczesnej sztuki, których dzieła osiągają zawrotne sumy na aukcjach – opisał Michał Zaczyński w cyklu „Sztuka zarobku”. Pochodzące z niego teksty znajdziecie pod tym linkiem.  

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie