4 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o reżyserze „Czarnobyla”
Zdjęcie: Capital Pictures / FORUM

4 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o reżyserze „Czarnobyla”

Miniserial HBO wzbudził sensację bez wielkiej promocji, gwiazd w obsadzie i topowych showrunnerów czy scenarzystów. Jednak kto dobrze pamięta lata 90., ten wie, że reżysera serialu trudno nazwać debiutantem....
27.05.2019

Miniserial „Czarnobyl”, który niedawno zadebiutował w HBO, może okazać się jedną z największych serialowych rewelacji roku. Jego sukces to zasługa Craiga Mazina i Johana Rencka – dwóch doświadczonych twórców, których jednak trudno nazwać najbardziej rozchwytywaną parą w show businessie. Pierwszy z nich ma na koncie scenariusz do drugiej i trzeciej części „Kac Vegas”, a drugi… to nieco dłuższa historia.

Kit Harington rozmawia z "Esquire'em" o pożegnaniu z "Grą o tron" i swoim podejściu do stylu 

Kariera pop-rapera

Renck zaczynał karierę jako wokalista i raper ukrywający się pod pseudonimem Stakka Bo. Ci, którzy dobrze pamiętają lata 90. mogą go kojarzyć z singla „Here We Go”, który dotarł do 13 miejsca na brytyjskiej liście przebojów i pojawił się w kilku filmach z tamtego okresu (m.in. „Pret-a-porter” Roberta Altmana czy w „Tym pierwszym razie” Raji Gosnella). Łącznie jako Stakka Bo reżyser wydał trzy albumy, ostatnim był „Jr.” z 2001 roku.

Droga od klipów do seriali

Renck pasowałby do naszego rankingu reżyserów, którzy po latach pracy nad teledyskami świetnie odnaleźli się w świecie kina i telewizji. Trzeba przyznać, że katalog wideoklipów i artystów, z którymi współpracował eks-wokalista robi wrażenie. Znajdziemy w nim gwiazdy popu („Hung Up” Madonny, „Love at First Sight” Kylie Minogue czy „Me, Myself and I” Beyonce), cenionych twórców alternatywy (“Pass This On” The Knife czy “Daniel” Bat for Lashes), a nawet samego Davida Bowie'ego, dla którego Renck przygotował klipy do „Blackstar” i „Lazarus”, dwóch singli promujących ostatni album zmarłego w 2016 roku artysty.

Doświadczony w świecie stylu

Karierze specjalisty od widowiskowych klipów towarzyszyło uznanie ze strony świata mody. Do zagrania w modowo-artystycznym filmie „Decadent Control” Renck zaprosił m.in. znanego projektanta Roberto Cavalliego i supermodelkę Eve Herzigovą, i prezentował ubrania zaprojektowane m.in. przez H&M i Agent Provocateur. Inne marki, dla których pracował na przygotowaniem wizualnej strony kampanii promocyjnych, to m.in. Chanel, Calvin Klein i Valentino.

To nie jest debiut Rencka w dłuższej formie

To wszystko nie znaczy, że stary dobry Stakka Bo wkroczył do świata filmu jedynie dzięki efektownym klipom i estetycznym, modowym reklamówkom. Niewątpliwie najważniejszym poligonem doświadczalnym przed pracą nad „Czarnobylem” było dla niego wyreżyserowanie kilku odcinków „Breaking Bad” i jednego epizodu „The Walking Dead”, a także przygotowanie fabularnego debiutu, „Gdzie jest Nancy?”, który w 2008 roku spotkał się z lodowatym przyjęciem po premierze na festiwalu Sundance.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie