Pobierz za darmo oryginalne publikacje Bauhausu
Monoskop

Pobierz za darmo oryginalne publikacje Bauhausu

Świętuj setne urodziny najbardziej wpływowej uczelni artystycznej XX wieku bez wychodzenia z domu.
29.05.2019

W 2019 roku mija 100 lat od założenia Bauhausu – uczelni artystycznej, wokół której zgromadzili się jedni z najważniejszych architektów i artystów XX wieku. Obchodom rocznicy towarzyszy cykl wydarzeń przybliżających historię idei rozwijających się w szkole stworzonej przez Waltera Gropiusa – od festiwali przez wystawy po konkursy (sprawdź nadchodzące wydarzenia). W kwietniu w Weimarze otwarto też nowe muzeum poświęcone grupie, a kolejne – w Dessau – ma otworzyć się dla zwiedzających już we wrześniu.

Frank Lloyd Webber: nonszalancki wizjoner 

Biblia Bauhausu

Celebrować można też bez wychodzenia z domu. Kilka lat temu dzięki staraniom kolektywu Monoskop, stojącego za swoistą artystyczną Wikipedią, do sieci trafiły publikacje Bauhausu z lat 20., przygotowane przez czołowych artystów, w tym m.in. przez samego Gropiusa, a także Wassilija Kandinsky’ego, Kazimierza Malewicza czy Paula Klee. Choć niezwykle trudno dziś dostępne książki i pisma opublikowane są w oryginale (czyli w języku niemieckim), to nawet osoby nie znające tego języka docenią ilustracje i fotografie towarzyszące teoretycznym rozważaniom geniuszy. Miłośników designu, historii architektury i po prostu pięknych, ponadczasowych rzeczy nie trzeba dodatkowo zachęcać.

Pobierz całość

Pojedyncze publikacje znajdziesz tu

4000 stron notatek

Świetnym uzupełnieniem dla tej olbrzymiej kolekcji będzie zbiór notatek Paula Klee – malarza i jednego z profesorów Bauhausu, który dużą część swojego naukowego i artystycznego dorobku poświęcił refleksjom na temat koloru. Ich udostępnienie to zasługa Centum Paula Klee, działającego w rodzinnym mieście malarza – Bernie. 

Zajrzyj też do nowego „Big Black Booka” – w naszym wydaniu specjalnym znajdziesz m.in. tekst poświęcony architekturze brutalistycznej oraz przewodnik po Zurychu, w którym zwiedzamy m.in. tamtejsze Muzeum Designu.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie