Wszystko, co powinniście wiedzieć o autorze muzyki z „Midsommar. W biały dzień”
Facebook/The Haxan Cloak

Wszystko, co powinniście wiedzieć o autorze muzyki z „Midsommar. W biały dzień”

Nowy film Ariego Astera, twórcy "Hereditary", trafi do polskich kin już jutro. Reżyser jest już jedną z gwiazd renesansu horroru, a pozycję zapewnił mu m.in dobór autorów muzyki. Po Colinie Stetsonie pora na kolejnego artystę, który ma spore doświadczenie w mrocznych, sugestywnych nagraniach.
04.07.2019

Renesans horroru, którego świadkami jesteśmy w ostatnich latach, trwa w najlepsze. Nie pamiętamy, żeby kiedykolwiek wcześniej ten gatunek stanowił tak wielką część kinowych repertuarów. Coś dla siebie znajdą zarówno fani mniej ambitnych, krwawych slasherów, jak i zwolennicy autorskich, wymagających produkcji. Ari Aster, autor głośnego „Hereditary”, to obok Jordana Peele’a czy Roberta Eggersa jedna z gwiazd tego drugiego nurtu. Jego „Midsommar” zbiera świetne recenzje – czy słusznie, będziemy mogli przekonać się w Polsce już od jutra. Jedno jest pewne już dziś – reżyser potrafi dobierać sobie specjalistów od muzyki filmowej.

Czytaj też: Muzyka elektrowni atomowej. Jak powstawała ścieżka dźwiękowa do „Czarnobyla”?

Niepokojący ambient i długie milczenie 

Ścieżka dźwiękowa z „Hereditary”, za którą odpowiadał saksofonista Colin Stetson, zostawała w pamięci na długo po zakończeniu seansu. W przypadku „Midsommar” reżyser również zaprosił muzyka, który wie, jak stworzyć niepokojący klimat. Choć The Haxan Cloak od 2013 roku nie wydał płyty z premierowym repertuarem solowym, to jego dwa albumy – pierwszy, zatytułowany po prostu „The Haxan Cloak”, i jego następca, „Excavation”, to jedne z najbardziej mrocznych płyt tej dekady. Na obu znajdziemy eksperymentalny ambient, często sięgający po zawiesiste brzmienie skrzypiec i subtelnie wykorzystujący awangardową elektronikę spod znaku labelu Tri Angle, w którym opublikował drugą płytę.

Bjork i metalowcy 

Choć Bobby Krlic (to prawdziwe nazwisko artysty) nie należy do artystów często publikujących nowe nagrania, to po wydaniu „Excavation” nie próżnował. W 2014 roku wyprodukował album doom metalowego duetu The Body, współpracował również z Bjork przy jej „Vulnicurze”, jednak w największym stopniu pochłonęła go praca nad muzyką filmową. Do tej pory odpowiadał za kompozycje do „Triple 9” i „Almost Holy”, ale dopiero współpraca z Asterem jest jego pierwszym samodzielnie napisanym soundtrackiem (przy poprzednich projektach blisko współpracował m.in. z Atticusem Rosem, laureatem Oscara za muzykę do „The Social Network”). Posłuchajcie pierwszego udostępnionego utworu z "Midsommar" - całość, podobnie jak film, będziemy mogli poznać już jutro. 

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie