Zapomniany prototyp! Zanim pojawił się pierwszy Range Rover, był Velar...
Fot: Land Rover

Moto & Tech

Zapomniany prototyp! Zanim pojawił się pierwszy Range Rover, był Velar...

Kultowa terenówka w końcu powróciła, po 48 latach
21.04.2017

Jest wiele fajnych SUV-ów, ale i tak jedna rzecz pozostaje niezmienna: najładniejszym z nich na zawsze pozostanie pierwsza generacja Range Rovera. Pierwszy Range, wielkie blaszane pudło na dużych kołach z cudownie wyłupiastymi oczami reflektorów, był bardzo śmiałym pomysłem – w tamtych czasach, na początku lat 60., auta terenowe w większości nadal były jedynie cywilnymi wersjami wszędołazów dla wojska. Były w większości spartańskie, surowe i proste w konstrukcji. Range stanowił zaprzeczenie takiej wizji – był stylowy, miał piękną sylwetkę, wygodne wnętrze, a przy tym nadal radził sobie w terenie nie gorzej niż jego kuzyn, grubo ciosany Land Rover. 

 

Pierwsza generacja Range Rovera została zaprezentowana w 1970 roku i błyskawicznie stała się klasykiem. W tej wersji nadwozia samochód, z niewielkimi modyfikacjami, produkowano aż do... 1994 roku, kiedy pojawiła się druga generacja, niestety pozbawiona lekkości i klasy poprzednika.

 

Zanim jednak na drogi wyjechał pierwszy Range, w 1969 roku pojawił się Velar. Tak nazwano prototyp nowej terenówki. Chodziło o kamuflaż, by nikt nie skojarzył auta z projektem rozwijanym po cichu przez Anglików. Velar wygląda niemal identycznie jak młodsza od niego o rok wersja produkcyjna Range Rovera. Różnice to głównie detale – nieco inne ustawienie świateł, inny grill. To nie ma znaczenia. Na tych zdjęciach Velar jest po prostu piękny i zapowiada nadchodzącą, wspaniałą erę Range Rovera.

 

 

Wraz z premierą pierwszej generacji Range'a marka Velar zniknęła, ale angielska firma właśnie przywróciła ją do życia. W marcu tego roku zaprezentowano nowy model o nazwie... Range Rover Velar.

 

Fot: Land Rover

 

To ma być klasa średnia w ofercie Range'a – SUV bardziej przestronny i elegancki od Evoque'a, ale mniej dynamiczny i drapieżny niż Range Rover Sport. Czy stanie się tak kultowy i stylowy jak pierwszy Velar z 1969 roku? Spójrz na zdjęcia powyżej i sam sobie odpowiedz.

Komentarze

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo