Klasyczny Ford Mustang z napędem 4x4. Znalezisko roku - albo i dekady!
Fot: Classics.nl

Moto & Tech

Klasyczny Ford Mustang z napędem 4x4. Znalezisko roku - albo i dekady!

Ten, kto wpadł na pomysł, by w Mustangu montować napęd na wszystkie koła musiał być szalony. Albo genialny. Albo i jedno, i drugie.
15.05.2017

Amerykańskie samochody sportowe zawsze miały napęd na „tył” i oraz potężne wolnossące silniki. Na tym polegała cała zabawa - wciskałeś gaz do podłogi i sprawdzałeś jak bardzo tylna oś będzie próbowała wyprzedzić przednią. Tak było właściwie od zawsze - a dokładnie od 1964 roku, gdy Ford zaprezentował pierwszą generację swojego przełomowego Forda Mustanga, zwanego też "Pony Car", od wizerunku konika w galopie widniejącego na grillu z przodu samochodu. 

 

Mało kto wie, że w połowie lat 60. firma Ford zaczęła rozważać możliwość budowy Mustangów... z napędem 4x4. Po co - zapytasz i będzie to bardzo rozsądne pytanie. Nikt nie wie, po co. Wiadomo natomiast, że 60 lat temu dwa egzemplarze Mustanga wysłano do Wielkiej Brytanii, do firmy Ferguson Research (nazwanej tak od nazwiska człowieka, który założył też fabrykę traktorów Massey-Ferguson). Anglicy mieli zamontować swój dość prymitywny system All Wheel Drive w Fordzie i poddać auto testom.

 

 

Projekt się powiódł, ale ostatecznie plan produkcji Mustangów z napędem 4x4 zarzucono. Pozostało kilka testowych ezgemplarzy, których nikt nie chciał, mimo że zapewne trzymały się drogi dużo lepiej od powszechnie spotykanych wersji RWD. Jeden z tych samochodów trafił później do USA i dzisiaj można go oglądać w muzeum motoryzacji w Tampa Bay - jest pięknie odrestaurowany i nadal jeździ. Ile takich aut ostatecznie powstało? Tego nie wiadomo. Okazuje się jednak, że jeden z Mustangów 4x4, po latach przechowywania w garażach i magazynach, trafił do sprzedaży w Holandii. Wygląda fatalnie, jak auto, które ktoś wyciągnął właśnie ze stodoły po latach chowania w kupie siana, ale niech cię nie zwiedzie zakurzona i pordzewiała karoseria. To, co widzisz to prawdziwy samochód-rarytas, ultrarzadki Ford Mustang kabriolet z silnikiem V8 o pojemności 5,7 litra. Jego historia jest niejasna, auto pochodzi z 1970 roku, powstało dobrych kilka lat po tym, jak Ferguson zakończył testy systemu AWD dla Forda. Skąd się wzięło? Tego nie wiadomo, ale to nie ma znaczenia. Ważne, że ten rzadki Ford ma szansę trafić w dobre ręce i odzyskać dawny blask.

 

Ogłoszenie dotyczące Mustanga znajdziesz tutaj

Komentarze

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo