Ważna decyzja. Blokada wyszukiwarek torrentów przez dostawców internetu?
Fot. Istock

Moto & Tech

Ważna decyzja. Blokada wyszukiwarek torrentów przez dostawców internetu?

Według Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyszukiwarki torrentów mogą być blokowane bezpośrednio przez providerów.
19.06.2017

Wszystko zaczęło się w Holandii. Trybunał poproszono o rozstrzygnięcie sporu między jedną z tamtejszych firm antypirackich a dwoma dostawcami internetu. Ci drudzy nie byli pewni, czy prawo daje im możliwość zablokowania klientom dostępu do wyszukiwarek torrentów. Zwrócili się więc do sądu, ale ten również nie mógł podjąć jednoznacznej decyzji. Tak sprawa zawędrowała do Trybunału Sprawiedliwości  - pisze Komputer Świat.

 

Zobacz także: Poważna aktualizacja. Tak zaoszczędzisz miejsce w iPhonie

 

Według Trybunału twórcy wyszukiwarek z torrentami ponoszą współodpowiedzialność za rozpowszechnianie materiałów chronionych prawami autorskimi. Dlatego w Holandii najpewniej ponownie dojdzie do blokady popularnego także w Polsce serwisu The Pirate Bay i innych podobnych stron.

 

 

Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości nie oznacza natychmiastowego narzucenia krajom członkowskim EU blokady wyszukiwarek torrentów. Może jednak dać początek nowemu antypirackiemu trendowi. Obecnie takie decyzje pozostają w gestii poszczególnych państw.

 

Komentarze

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo