9 rad profesjonalistów. Tak zrobisz najlepsze zdjęcie iPhone'em
Fot. Istock

9 rad profesjonalistów. Tak zrobisz najlepsze zdjęcie iPhone'em

W tym przypadku nie trzeba być zawodowcem.
09.08.2017

Zrobienie naprawdę dobrego zdjęcia za czasów analogowych aparatów było prawdziwą sztuką. Teraz niemal wszystko robi za nas technologia. Niemal. I całe szczęście, że „tylko” niemal. Bo jak się okazuje, nawet najbardziej zaawansowane z powszechnie dostępnych urządzeń wymagają umiejętnego wykorzystania oferowanych przez nie możliwości. Jak chociażby iPhone'y.  

 

Zobacz także: Zdjęcia z końca świata

 

Redaktorzy Business Insider wywołali do tablicy siedmiu laureatów konkursu iPhone Photography Awards i zapytał ich wprost, co należy zrobić, by cieszyć się z fotografii wykonanych telefonem z jabłkiem. Jak się okazało, nie ma w tym wielkiej filozofii. Wystarczy korzystać z tego, mamy w telefonie. 

  

Jak zrobić dobre zdjęcie iPhone'em?

 

1. Zapomnij o fleszu lub ogranicz go do minimum

 

Naturalne światło to zawsze lepszy wybór od sztucznego. Flesz zmienia odcień skóry fotografowanej osoby, a przedstawiony na zdjęciu przedmiot lub człowiek wygląda po postu sztucznie.

 

Fachowcy zwracają jednak uwagę na dwa wyjątki. Pierwszy to całkowita ciemność, czyli w praktyce sytuacja bez wyjścia. Drugi to liczne cienie, np. w czasie fotografowania zachodu słońca. Tu jednak lampa iPhone'a jest jedynie uzupełnieniem, a nie podstawą podczas wykonania zdjęcia.

 

2. Nie korzystaj z zoomu

 

On tylko pogorszy zdjęcie, szczególnie jego ostrość. Jeśli możesz, po prostu podejdź bliżej fotografowanego obiektu. Efekt? Tak dobry, że nie będzie czego porównywać.

 

3.  Dostosuj ekspozycję do słabego oświetlenia

 

iPhony z systemem iOS 8 i nowszym umożliwiają ręczną regulację poziomu ekspozycji zdjęcia, czyli pracę migawki (czas naświetlania) i przesłony (kontrola intensywności przepuszczanego światła). Dzięki temu mamy olbrzymie szanse na zrobienie świetnego zdjęcia przy słabym oświetleniu, takim pełnym kontrastów i tym najbardziej intensywnym. Słowem, pełna kontrola sytuacji.

 

 

4. Korzystaj z techniki HDR

 

Rozwiązanie High Dynamic Range pozwala doświetlić wszystkie elementy zdjęcia. W skrócie polega to na wykonaniu trzech zdjęć o różnych poziomach ekspozycji, a następnie połączenie ich w jedną fotografie. Technologia najlepiej sprawdza się późnym popołudniem i wieczorami, gdy naturalnego światła jest coraz mniej.

 

5.  Fotografuj przez pryzmat innych obiektów

 

Fotografowane otoczenie jest pełne naturalnych linii, mogących być znakomitym punktem odniesienia dla tego, co chcemy uwiecznić. Czasem będzie to horyzont, czasem róg budynku lub okienna rama.

 

6.  Siatka twoim sprzymierzeńcem 

 

W ustawieniach aparatu znajdziesz opcje nałożenia siatki (poziomic) na podgląd fotografowanego obiektu. Dzięki temu poprawisz kompozycję i poziomy. Koniec z krzywymi fotografiami.

 

 

7. Korzystaj z autofokusa

 

Popularna funkcja umożliwi ci pełną kontrolę obrazu podczas fotografowania wybranego obiektu. Jednym dotykiem na ekranie wyróżnisz to, co interesuje cię najbardziej, wpływając na ostrość i poziom ekspozycji. To szczególnie przydatne, jeśli fotografowane miejsce jest pełne przedmiotów, detali, a nawet osób.

 

8. Opcja burst ułatwia życie, zwłaszcza w przypadku selfie

 

Korzystając z tego rozwiązania, pozwolisz iPhone'owi zrobić serię zdjęć, a następnie sam wybierzesz to najlepsze. Wystarczy jedynie przytrzymać przycisk migawki na ekranie. Burst doskonale sprawdza się nie tylko w przypadku selfie, ale i dokumentowaniu ulicy oraz wydarzeń sportowych.

 

9. Przycisk głośności jak spust migawki aparatu

 

Bardzo praktyczne rozwiązanie pozwalające zwiększyć stabilność obrazu. Dzięki niemu możesz chwycić telefon obiema rękami w pozycji horyzontalnej i wykonać zdjęcie. Jednak nie za pomocą domyślnego przycisku, a tego odpowiadającego za podniesienie poziomu głośności z boku telefonu. Podobnie będzie po podłączeniu słuchawek z wbudowanymi przyciskami regulacji głośności.

 

 

Komentarze

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo