Czy sprawa Cambridge Analytica pogrąży Facebooka?
facebook.com/cleanhome.se/

Czy sprawa Cambridge Analytica pogrąży Facebooka?

Serwis Marka Zuckerberga się chwieje i notuje miliardowe straty.
20.03.2018

I tak już poobijany Mark Zuckerberg ma nowe kłopoty – być może największe od czasów, gdy Facebook stał się dla nas chlebem powszednim i integralną częścią rzeczywistości. Ich początkiem były opublikowane w weekend przez The Observer i The New York Times artykuły opisujące wykorzystywanie danych nawet 50 milionów użytkowników Facebooka bez ich zgody m.in. w czasie kampanii wyborczej Donalda Trumpa. Za ich przetwarzaniem i „profilowaniem” wyborców stała firma Cambridge Analytica, a ich pozyskiwanie umożliwiła aplikacja stworzona na zlecenie Alexandra Kogana – profesora uniwersytetów w Cambridge i Petersburgu, otrzymującego granty od rosyjskiego rządu na prowadzenie badań z zakresu psychologii w obrębie mediów społecznościowych.

Kim jest Christopher Wylie? 

Informacje zostały ujawnione przez Christophera Wylie, od teraz – kanadyjskiego, różowowłosego sygnalistę, a wcześniej pracownika Cambridge Analytica, podlegającego Steve’owi Bannonowi, bliskiemu współpracownikowi Donalda Trumpa i osobie, która kierując serwisem Breitbart News wydatnie przyczyniła się do wprowadzenia alt-prawicy do głównego nurtu amerykańskiej polityki. Inną wpływową osobą, stojącą za Cambridge Analytica jest jeden z jej najważniejszych inwestorów – Robert Mercer, miliarder o skrajnie prawicowych poglądach, odgrywający dużą rolę w kampaniach na rzecz wyboru Trumpa na prezydenta i wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Opublikowany przez Toronto News na 19 marca 2018


Informacje, które przekazał Wylie, uruchomiły lawinę. Jeszcze przed opublikowaniem artykułów Facebook zawiesił współpracę z Cambridge Analytica, jednak kolejne mętne wyjaśnienia przedstawicieli firmy spotkały się z paniką na giełdzie i w rezultacie social mediowy gigant stracił prawie 40 miliardów dolarów w ciągu jednej nocy. Pamiętajmy jednak, że nie ma co współczuć Zuckerbergowi – to nie on jest ofiarą w tym rozdaniu.

Cambridge Analytica a sprawa polska 

Dziennikarze The Guardian zauważają, że Cambridge Analytica miała wpływ również na kampanie m.in. w Kenii, Kolumbii czy Indiach, a bliźniaczo podobne metody miały pomóc w sukcesie Andrzejowi Dudzie. Jest jeszcze jeden polski wątek w tej sprawie – za stworzeniem wykorzystanego przez CA algorytmu stoi polski naukowiec – dr Michal Kosinski ze Stanford Graduate School of Business.

Choć oddolna akcja #deletefacebook raczej nie przyczyni się do szybkiego upadku serwisu, to inne informacje mogą wywołać poważne zaniepokojenie jego szefów. Wobec Facebooka wszczęto śledztwa – zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Parlamencie Europejskim. Kolejne milionowe straty firma notuje właściwie z minuty na minutę. Finału tej sprawy raczej nie poznamy szybko, ale już teraz przypominamy złotą radę Fostera Kamera z ubiegłego roku: lepiej zaglądajcie na Esquire.pl dzięki paskowi adresu, bez pośrednictwa mediów społecznościowych. 

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie