The Perfect Fit – Opony szyte na miarę
mat. prasowe

The Perfect Fit – Opony szyte na miarę

Proces projektowania i produkcji opony oznakowanej przebiega równolegle z tworzeniem samochodu, do którego jest przeznaczona i może trwać nawet trzy lata. Nowy trend na rynku: personalizacja opon oraz nowe technologie, które umożliwiają w prosty sposób sprawdzenie danych dotyczących zużycia, statusu, ciśnienia, temperatury czy liczby przejechanych kilometrów.
11.04.2018

O stabilności prowadzenia auta, przyczepności czy efektywności przyspieszania i hamowania decyduje nie tylko konstrukcja pojazdu i zastosowane w nim rozwiązania techniczne, ale również odpowiednie ogumienie. Opony to jedyny element pojazdu, jaki ma bezpośredni kontakt z drogą. Kierowcy często nie są świadomi, że powierzchnia, na jakiej ich samochód styka się z podłożem, jest porównywalna do kartki papieru formatu A4. Z tego właśnie powodu wybór odpowiedniego ogumienia wpływa nie tylko na komfort i bezpieczeństwo jazdy, ale przekłada się również na wydobycie całego potencjału samochodu.

Konstruktorzy aut doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego konstruując nowe pojazdy współpracują ściśle z producentami ogumienia. W ten sposób możliwe jest uzyskanie efektu końcowego w postaci opon idealnie dopasowanych do możliwości samochodu, co przekłada się na jakość jego użytkowania.

Początki dedykowanych opon

Praktyka ścisłej współpracy producentów opon i samochodów ma bardzo długą historię. Pierwsza taka kooperacja miała miejsce w latach 80-tych, kiedy to stworzono opony Pirelli przeznaczone do konkretnych sportowych modeli marki Porsche. Obecnie zabieg ten staje się normą, również w segmencie marek popularnych i jest stosowany przez wiodących producentów samochodów. Powód? Nowoczesne samochody mają coraz większą moc i coraz lepsze osiągi. Opony muszą sprostać i tym wymaganiom. Kluczowym argumentem jest oczywiście dostarczenie jeszcze wyższego poziomu bezpieczeństwa oraz osiągów właściwych dla danego modelu samochodu, zgodnie z założeniami producenta.

The Perfect Fit – filozofia marki Pirelli

Doskonałym przykładem współpracy pomiędzy producentami opon i samochodów jest przyjęta przez markę Pirelli filozofia The Perfect Fit. Filozofia ta zrodziła się w wyniku tendencji rynkowych, które marka Pirelli wykorzystała, tworząc z segmentu opon tworzonych na zamówienie rdzeń swej strategii przemysłowej i technologicznej. Firma stała się tym samym jednym z najczęściej wybieranych partnerów i dostawców opon na pierwszy montaż w przemyśle motoryzacyjnym, zwłaszcza w segmentach samochodów prestiżowych i premium.

Istotą The Perfect Fit jest opracowanie opon przeznaczonych do konkretnego modelu auta, a tym samym – idealne dopasowanie jej do wymagań technicznych oraz charakterystyki danego pojazdu. Warto zwrócić uwagę, że w trakcie projektowania dedykowanej, znakowanej symbolem marki opony stosuje się inne rozwiązania w zależności od charakteru pojazdu. W przypadku pojazdów sportowych kluczowe znacznie ma odpowiednia przyczepność i stabilność w zakrętach, stąd też ogumienie do nich przeznaczone ma specjalne wzmocnienia powierzchni bocznej, a wzór bieżnika w tym przypadku pozwala skuteczniej odprowadzać wodę spod kół. Użytkownikom komfortowych limuzyn w największym stopniu zależy na komforcie jazdy, dlatego też opony zaprojektowane do tego typu aut cechują się mniejszymi oporami toczenia oraz odpowiednim wygłuszeniem hałasu powstającego w trakcie jazdy. Dzięki tym rozwiązaniom opony Perfect Fit umożliwiają wydobycie wszystkich pozytywnych cech samochodu, na jakim są montowane.

Opona tworzona razem z autem

Proces projektowania i produkcji takiej opony, która będzie najlepszym kompromisem trwałości i osiągów w określonym modelu pojazdu, przebiega równolegle z tworzeniem samochodu, do którego jest przeznaczona i może trwać nawet trzy lata. W pierwszej fazie, zwykle jeszcze na etapie projektowania samego auta, inżynierowie otrzymują informację od producentów auta, określającą konkretne oczekiwania wobec projektowanej opony. Kolejne dwa lata mijają do uruchomienia produkcji seryjnej, poprzedzonej szczegółowymi badaniami obejmującymi testy laboratoryjne i testy na torach, w tym m.in. testy aquaplaningu, analizy osiągów w warunkach zimowych, oporów toczenia, zachowania przy dużych prędkościach. Tak zaprojektowane opony dedykowane dają kierowcy gwarancję, że posiada optymalny model opon dla jego samochodu, a potwierdzeniem tego jest symbol jego marki umieszczony na boku opony.

Personalizacja i nowe technologie

Koncepcja The Perfect Fit pozwala na wykorzystanie, w procesie produkcji opon, materiałów oraz technologii zapewniających doskonałe dopasowanie ogumienia do samochodów. To jednak nie wszystko, firma Pirelli idzie o krok dalej i proponuje swoim klientom kolorową edycję opon P Zero, a także specjalną platformę pozwalającą na bieżącą komunikację opony i samochodu. Kolorowa edycja opon pozwala wybrać jedną z kilku podstawowych wersji kolorystycznych charakterystycznych napisów, lub dobrać ich dowolny odcień do lakieru samochodu. Klienci nie muszą obawiać się o utratę barwy w wyniku upływu czasu czy użytkowania – do produkcji tego typu ogumienia wykorzystano materiał, który chroni kolorowy pasek przed blaknięciem i nie wpływa na osiągi opony. 

Z kolei zaprezentowana w tym roku na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Genewie nowa odsłona cyfrowej platformy Pirelli Cyber Car to odpowiedź na zapotrzebowanie rynku i obecne w naszym życiu nowoczesne technologie. Zapewnia ona maksymalny możliwy poziom integracji między oponami, samochodem i kierowcą, umożliwiając kontrolowanie stanu opon w samochodzie. Dzięki temu rozwiązaniu zyskujemy dane dotyczące ich zużycia, statusu, ciśnienia, temperatury czy liczby przejechanych kilometrów. Informacje te zbierane są przez specjalny czujnik umieszczony wewnątrz opony. Waży on zaledwie kilka gramów, dlatego w żaden sposób nie wpływa na komfort prowadzenia auta. Kluczowe dane, takie jak panujące we wnętrzu opony ciśnienie powietrza, czy temperatura, a także głębokość jej bieżnika to tylko niektóre z parametrów jakie system przekazuje do jednostki sterującej auta. Następnie system analizując przesłane dane ma wpływ na działanie ABS-u, czy też kontroli stabilności auta. Na przykład odczytując ID zamontowanej opony pojazd może sam zmienić ustawienia w celu maksymalizacji bezpieczeństwa oraz poczucia komfortu osób podróżujących na jego pokładzie. Kierowca może więc w każdej chwili sprawdzić, czy opona nie jest nadmiernie zużyta, niewystarczająco napompowana lub uszkodzona, a dzięki temu łatwiej będzie mu zaplanować wizytę w warsztacie wulkanizacyjnym albo zakup nowego ogumienia. 

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie