Złoża odkryte na japońskiej wyspie mogą zmienić rynek elektroniki
iStock

Złoża odkryte na japońskiej wyspie mogą zmienić rynek elektroniki

Dlaczego itr, dysproz, europ i terb są tak cenne?
16.04.2018

Minamitori to położona 1850 km na południowy-wschód od Tokio japońska wysepka na samym środku Pacyfiku. Jej powierzchnia wynosi zaledwie 1,3 km kw. i nie ma tam nic prócz lotniska, wojskowej stacji meteorologicznej i gigantycznych złóż rzadkich minerałów, które mogą sprostać światowemu zapotrzebowaniu przez najbliższe kilkaset lat. 

Badania potwierdzające obecność tych złóż opublikowano na łamach magazynu „Nature” na początku kwietnia 2018. Wynika z nich, że pod tą nikomu nieznaną wysepką znajdują się potężne pokłady minerałów takich jak itr, dysproz, europ i terb, jednych z najrzadziej występujących na ziemi pierwiastków. Mówi się nawet o 16 mln ton tych drogocennych metali, które w przypadku itru i dysprozu starczyłyby na niemal 800 lat. Zasoby pozostałych dwóch minerałów to z kolei ilości wystarczające na ok. 400-600 lat. 

Czytaj też: Niebawem doszczętnie ogołocimy Ziemię z surowców, a nowa gorączka złota wybuchnie tym razem w kosmosie. Najbogatsi ludzie na świecie zaczęli walkę o złoto, platynę i kobalt pozyskiwane z planetoid.

Dotychczas to Chiny kontrolowały większość dostaw i cen wspomnianych pierwiastków, a Japonia była zmuszona korzystać z zasobów Państwa Środka. W niedalekiej przyszłości jednak się to zapewne zmieni, a Kraj Kwitnącej Wiśni uniezależni się od Chińczyków i sam zdominuje światowe rynki.  A co za tym idzie – zmusi państwa wytwarzające elektronikę do kupowania minerałów na swoich warunkach. 

Każdy z wymienionych pierwiastków jest bowiem wykorzystywany do produkcji elementów urządzeń elektronicznych – od baterii smartfonów, przez lasery, twarde dyski komputerowe i przetworniki, aż po samochody z napędem elektrycznym. 


Jedyną rzeczą, która w tej chwili powstrzymuje Japonię przed eksploatowaniem nowych złóż, jest wysoka cena i trudność wydobycia minerałów. Rozpoczęto już jednak badania nad obniżeniem kosztów tego procesu. 

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie