Sztuczna inteligencja w telewizorze – jak to działa?
fot. materiały prasowe Samsung

Sztuczna inteligencja w telewizorze – jak to działa?

Wiedza o technologii 8K wykorzystującej sztuczną inteligencję w telewizorach domowych jeszcze w Polsce raczkuje. Wyjaśniamy, dlaczego nie warto się jej bać, a wręcz dlaczego powinniście przekonać się o jej możliwościach we własnym domu.
06.12.2018

Wiedza o technologii 8K wykorzystującej sztuczną inteligencję w telewizorach domowych jeszcze w Polsce raczkuje. Wyjaśniamy, dlaczego nie warto się jej bać, a wręcz dlaczego powinniście przekonać się o jej możliwościach we własnym domu. Na sklepowe półki trafiają już pierwsze telewizory Samsung QLED 8K, które wyposażono sztuczną inteligencję.  Przy dużych ekranach o przekątnych 65 czy 85 cali będziemy mogli na przykład  oglądać filmy czy teledyski w lepszej jakości. Oczywiście funkcja udoskonalenia jakości dźwięku i obrazu to dopiero początek całej zabawy. Przyjrzyjmy się, co potrafią te sprzęty.

Po pierwsze: podkręca jakość oglądanych filmów

Optymalizacja jakości dźwięku i obrazu pod kątem jakości założonej przez ich twórców to już standard. Oparta na sztucznej inteligencji technologia upscalingu idzie o krok dalej. Niezależnie od tego, czy oglądamy treści transmitowane przez Internet, czy znajdujące się na dysku, są one analizowane, a następnie poddawane procesowi inteligentnego skalowania do jakości bliskiej 8K.

Do pracy zaprzężono kilka farm serwerów, które wykorzystując uczenie maszynowe porównywały te same materiały wideo nagrane w jakości Full HD i 4K. Szukały różnic i tego, co je łączy.   Na bazie tych danych powstały filtry korygujące błędy poziomu jasności, czerni czy proporcji. W efekcie treści w niższej jakości przekształcane są w materiał wideo, którego rozdzielczość jest bliska 8K. Ten proces uczenia się cały czas trwa i co pewien czas telewizory QLED 8K będą otrzymywały nową wiedzę - będą jeszcze bardziej inteligentne.

Końcowym efektem pracy wykonanej przez inteligencję wbudowaną w telewizor są poprawiane krawędzie, tekstury, kolory kontrast i głębia- uzyskujemy  obraz bez uciążliwej „pikselozy” i przekłamania barw. Obraz przyjemniejszy dla oka z nasyconymi kolorami i w rozdzielczości bliskiej 8K.

Dziś sztuczna inteligencja zadba o to, aby obraz na ekranie telewizora był jak najlepszej jakości.

Różnicę między wideo 4K (po lewej) a tym samym wideo zmienionym na rozdzielczość 8K (po prawej) widać na pierwszy rzut oka. Fot. materiały prasowe Samsung

Najnowocześniejsze telewizory takie jak np. QLED 8K potrafią zniknąć, jeśli trochę im pomożemy

Oczywiście fizycznie telewizor wciąż jest na swoim miejscu. Chodzi tu o rewelacyjną funkcję Ambient, która uruchamia się podczas trybu czuwania telewizora. Jeśli zrobiliśmy smartfonem z aplikacją SmartThings zdjęcie ściany za telewizorem o jednolitym tle lub z powtarzalnym wzorem smartfonem i wyślemy je do telewizora QLED to zniknie czarny ekran a telewizor niczym kameleon będzie mógł wtopić się w tło.  W taki sposób staje się elementem aranżacji wnętrza. Oczywiście w trybie Ambient można ustawić własne zdjęcia lub wykorzystać gotowe propozycje. Na ich tle może  wyświetlać się nawet aktualny stan pogody czy najnowsze wiadomości.

 

W listopadzie  tego roku firma Samsung  wprowadziła do sprzedaży telewizor QLED 8K, który posiada wszystkie wyżej wymienione funkcje, a to zdecydowanie nie wszystko, co potrafi ten potężny sprzęt. Dostępny jest w imponujących rozmiarach: 65, 75 i 85 cali.

 

Materiał promocyjny

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie