Magia detalu. Co różni telewizory 8K od poprzedników?
Fot: Samsung

Magia detalu. Co różni telewizory 8K od poprzedników?

Takiej jakości jeszcze nie było, ale treści produkowane dla tego standardu to wciąż jeszcze pieśń przyszłości. Jak radzą sobie z tym producenci?
05.12.2018

W sprzedaży są już nowe telewizory Samsung QLED 8K TV. Po raz pierwszy zaprezentowano je we wrześniu na targach IFA w Berlinie, a do Polski trafiły w  trzech wersjach – 65, 75 i 85 calowej. I choć to pierwsze telewizory w tej jakości w ogóle, to eksperci  są przekonani  że przyszłe lata  będą należały właśnie do 8K.

Miasto, które myśli. Jak będą wyglądać metropolie przyszłości? 

33 miliony pikseli dla wymagających

Jeszcze 3 lata temu nie wszyscy byli przekonani, że spowodowany obniżką cen wzrost sprzedaży telewizorów w jakości Ultra HD doprowadzi do tego, że to właśnie ten standard na dłużej zagości w naszych salonach. Dziś zmienią zdanie - nowa generacja to już 50% ilości sprzedawanych w  Polsce telewizorów, a z oferty firmy Samsung – nawet 90%. Póki co to sprzęt adresowany do grupy najbardziej wymagających klientów, którym zależy na obrazie w jak najlepszej jakości, pełnym detali i realizmu, o jakim do tej pory mogli tylko pomarzyć.

Na naszych oczach rozpoczyna się kolejna rewolucja. Do sprzedaży trafiły pierwsze telewizory QLED 8K z wbudowaną sztuczną inteligencją.  Skalę zmian dobrze oddaje porównanie rozdzielczości. W telewizorach 8K jest to 7680 x 4320 – obraz składa się więc z czterokrotnie większej liczby pikseli niż w przypadku 4K, i aż 16 razy większej niż w jakości Full HD. 33 miliony pikseli i matryca QLED 8K pozwalają na oglądanie filmów w znakomitej jakości niezależnie od tego, czy scena jest ciemna, czy jasna. Co więcej, szczytowa jasność w telewizorach QLED 8K o przekątnej 75 i 85 cali wynosi aż 4000 nitów – to standard wykorzystywany w najlepszych studiach filmowych.

Mało treści w 8K? Rozwiązaniem sztuczna inteligencja

Jednak sama matryca nie wystarczy, by telewizory 8K nie były tylko gadżetem przyszłości. Z prozaicznej przyczyny – treści w tej jakości produkowane są (jeszcze) na niewielką skalę. Transmisji w 8K doczekają się igrzyska w Tokio.  Serwis Vimeo otworzył się na ten standard już w ubiegłym roku. Jednak równie ważne jest to, że kupujemy telewizory o coraz większej przekątnej ekranu, ale oglądamy na nich filmy, które powstały przed 10 czy 15 laty. Na dużych ekranach nie zawsze wyglądają dobrze. Ten problem rozwiązuje sztuczna inteligencja i rozdzielczość 8K w telewizorach Samsung.

W przypadku telewizorów Samsunga z pomocą przychodzi sztuczna inteligencja i oparta na niej technologia inteligentnego skalowania do jakości bliskiej 8K  (8K AI Upscaling). AI w telewizorach Samsunga wyostrza też szczegóły, poprawia fakturę, usuwa szumy i dopasowuje światło. Różnicę między 4K i tym samym materiałem przystosowanym do jakości 8K widać na zdjęciach:

Jak na stadionie

Z niespotykanego realizmu i jakości, którą zachwalają pierwsi recenzenci, powinni ucieszyć się przede wszystkim fani sportu. Oddanie atmosfery wydarzeń masowych i sprawienie, by oglądający mógł się poczuć jak na stadionie lub w hali koncertowej, jest jednym z najmocniej podkreślanych aspektów praktycznych sprzętu. Choć jakość 8K powinna wkrótce zdobyć serca graczy, kinomanów i fanatyków seriali, to prawdopodobnie kibice piłki nożnej i innych sportów będą tymi, którzy docenią wartość jakościowej rewolucji jako pierwsi.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie