Chińskie minielektryki zaleją Europę? Pickman trafi do sprzedaży za miesiąc
facebook.com/kaiyunmotors

Chińskie minielektryki zaleją Europę? Pickman trafi do sprzedaży za miesiąc

W Chinach sprzedaje się więcej samochodów z napędem elektrycznym niż w pozostałych krajach świata razem wziętych. Teraz producenci z Państwa Środka szukają nowych rynków zbytu.
04.02.2019

Jeśli chodzi o współdzielone rowery, Chińczycy nie odnieśli większego sukcesu – nie tylko poza granicami własnego kraju. Ale w przypadku elektrycznych samochodów może być inaczej. W Chinach sprzedaje się ich więcej niż we wszystkich pozostałych krajach na świecie razem wziętych, nic więc dziwnego, że producenci „elektryków” szukają nowych rynków. W wywiadzie z Bloombergiem założycielka Kaiyun Motors, Wang Chao, powiedziała, że widzi wielkie szanse dla popularności produktu jej firmy w Europie i USA.  

Czytaj też: Przeprowadzono pierwsze eksperymenty biotechniczne na powierzchni Księżyca 

Tanio i ryzykownie

Czym konkretnie zajmuje się Kaiyun Motors? Założona cztery lata temu firma produkuje samochody elektryczne w wersji mini. Małe elektryczne pojazdy cieszą się dużym zainteresowaniem w Kraju Środka (między 2014 i 2017 rokiem sprzedaż wzrosła z 250 000 do 1 750 000 egzemplarzy) – nie tylko dlatego, że nie wymagają prawa jazdy. Decydująca jest cena – za pojazd w wersji podstawowej zapłacimy zaledwie tysiąc dolarów, czyli niecałe 4 tysiące złotych. Wady są oczywiste – samochody rozpędzają się zaledwie do 40 km na godzinę, zasilane są tanimi akumulatorami i w przypadku kraksy nie należą do najbezpieczniejszych.

Na podbój Europy

Czy mimo tych wad samochód podbije Europę? O tym można będzie się przekonać już wkrótce, bo Kaiyun rozpoczyna sprzedaż swojego Pickmana w Niemczech, Włoszech i Stanach Zjednoczonych. Wersja europejska będzie droższa niż w Chinach – za samochód zapłacimy 2,500 dolarów. W USA wersja podstawowa kosztować będzie prawie 9 tys. dolarów. Poniżej możecie zobaczyć reklamę pojazdu:

Źródło: Quartz

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie