Reklama

7 kultowych kurtek z równie kultowych filmów

W życiu trzeba mieć styl.

7 kultowych kurtek z równie kultowych filmów Fot. Kadr z filmu „Psy”, Youtube
Tagi: film, moda, kurtka
Reklama

Kurtka to jeden z kluczowych elementów garderoby. Mówi o nas więcej, niż mogłoby się wydawać. W końcu, gdy patrzymy na kogoś idącego ulicą nie zwracamy za bardzo uwagi na jego buty czy spodnie. Prędzej na koszulkę, ale ta przecież w tym przypadku będzie pod kurtką. Inaczej pomyślimy o kimś w czerwonej skórze, inaczej o facecie w bomberce. Inna sprawa, że kinomanom i znawcom stylu przypomną się określone filmy i cechy ich bohaterów.

 

Oto 6 z wielu niezapomnianych kurtek z historii kina. Każda niemalże na inną okazję. Przed wyjściem warto jednak spojrzeć w lustro. Tak ważny element garderoby musi do nas pasować. 

 

1. Skórzana kurtka motocyklowa, „Dziki” (1953)

 

 

Od powstania tego filmu minęło ponad pół wieku, a wciąż trzeba mocno naszukać się gwiazd, muzyków, celebrytów i innych znanych osób, które jednak nie wyglądają w czarnej skórze jak ostatnie ofermy. Marlon Brando wciąż jest tutaj niedoścignionym wzorem.

 

Model kurtki o nazwie Perfecto wyprodukowała firma New York's Schott, która wciąż ma w ofercie wiele podobnych wzorów.

 

2. Czerwona kurtka typu blouson, „Buntownik bez powodu” (1955)

 

 

 

W zasadzie James Dean zagrał w jedynie trzech filmach i odszedł w wieku zaledwie 24 lat. To jednak wystarczyło. Wciąż jest ikoną stylu, a to, co miał na sobie na planie, nadal pozostaje modne.

 

Według legendy Dean tak bardzo pokochał czerwoną kurtkę należącą do tytułowego buntownika bez powodu, że po zakończeniu zdjęć odmówił jej oddania. Chodził w niej na co dzień.   

 

Dziś na rynku wciąż są obecne ubrania z zachodniej mody lat 50. Choć zdecydowanie lepiej będzie poszukać w brytyjskich i amerykańskich sklepach.

 

3. Kurtka wojskowa, „Taksówkarz” (1976)

 

 

Zapomnijmy na moment o skandalu na festiwalu w Cannes, o Złotej Palmie i legendarnej już roli Roberto De Niro. Popatrzmy, co aktor miał na sobie w filmie.

 

To klasyczna kurtka polową M-65, którą w różnych wersjach można kupić w sklepach z militariami, a nawet sieciówkach, całymi garściami czerpiących z dobrze znanego kroju. Pytanie, chcemy mieć oryginalną część dawnego amerykańskiego umundurowania czy nieśmiertelny ciuch na wieczory na mieście. Kwestia podejścia i zasobności portfela.

 

Przy okazji. W takiej samej kurtce poznajemy Johna Rambo na początku pierwszej części perypetii amerykańskiego weterana wojny w Wietnamie. Wojny, w której również brał udział tytułowy taksówkarz.

 

4. Brązowa kurtka skórzana, „Poszukiwacze zaginionej Arki” (1981)

 

 

 

Jeden z atrybutów Indiany Jonesa, granego przez Harrisona Forda. Równie ważny co legendarny już kapelusz. W końcu skoro ten brązowy kawałek skóry sprawdzał się w zaginionych świątyniach w sercu dżungli, to pewnie sprawdzi się wszędzie. 
 

Kurtkę wyprodukowała mało znana angielska firma Weston Leather Co. Jeśli jednak ktoś chciałby ją mieć za wszelką cenę, może dziś kupić certyfikowaną replikę. 

 

5. Kurtka pilotka, „Psy” (1991) 

 

 

Brązowa skóra raz jeszcze. W tym jednak przypadku to jedna z najbardziej rozpoznawalnych kurtek w historii polskiej kinematografii. Znając lakoniczność Franza Maurera, z pewnością noszona przez niego „w imię zasad”. Jej znakiem rozpoznawczym była pokaźna liczba zachodnich naszywek.

 

W Polsce początku lat 90. była symbolem nie tylko męskiego stylu, ale i wolności po zajściu zmian ustrojowych. Noszący ją facet musiał być jednak mocny nie tylko w gębie. Wówczas na ulicach nie brakowało chętnych do szybkiego poszerzenia swojej garderoby czyimś kosztem. Dziś jej nabycie to tylko kwestia głębokości sięgnięcia do portfela. Choć model Franza jest już raczej nieosiągalny.

 

 6. Kurtka typu bomber, „Trainspotting” (1996)

 

 

Grany przez Ewana Mcgregora Mark Renton, mówiąc delikatnie, nie przywiązywał uwagi do stylu. Liczyły się trampki, dżinsy, podkoszulka i kurtka bomber. W końcu chodziło nie tylko o wygodę, ale i o możliwość sprawnej ucieczki. Mark nie był bogaty z domu, a przecież na heroinę jakoś trzeba było wyłuskać te kilka funtów. 

 

W latach 90. w popularne bomberki (u nas fleki) lubili nosić panowie ogoleni na łyso oraz piłkarscy kibole. Teraz moda zatacza koło. Tyle że nie ma tu mowy o radykalnych poglądach, a modzie zdominowanej przez sieciówki.

 

7. Czerwona skórzana kurtka, „Podziemny krąg” (1999) 

 

 

Jeden z nielicznych przypadków, gdy film wydaje się lepszy od książki, ale nie o tym tutaj teraz piszemy. Nas interesuje styl, a ten w ekranizacji powieści Chucka Palahniuka to przede wszystkim słynna kurka Tylera Durdena, w którego wcielił się Brad Pitt.

 

Legenda głosi, że charakterystyczną skórę znaleziono w jednym z lumpeksów w Hollywood. Po sukcesie filmu na rynku szybko pojawiły się mniej bądź bardziej udane podróbki i wariacje na temat kurtki. Prędzej czy później każdy zdeterminowany coś tam znajdzie.

10 polskich filmów, które powinien zobaczyć każdy facet

„Kroll” (1991). By...

1/10

„Kroll” (1991). By wiedzieć, że w życiu ważne są zasady.
Reklama

Polecane wideo

Polecamy również

Reklama

Inne artykuły

Reklama