Tak najlepiej dobierzesz kołnierzyk koszuli
Fo. Istock

Styl

Tak najlepiej dobierzesz kołnierzyk koszuli

Chodzi o to, byś dobrze się w nim czuł i dobrze wyglądał.
31.05.2017

Dobierając koszulę, w pierwszej kolejności zazwyczaj myślimy o kolorze. On musi po prostu pasować do naszego garnituru, smokingu czy samej marynarki. Wówczas najszybciej uzyskamy odpowiedzi na dręczące nas pytania. Przykładamy jedno do drugiego lub po prostu zakładamy i spoglądamy w lustro. A co dalej? Tutaj z szerokim uśmiechem wita nas diabeł tkwiący w szczegółach.

 

Jak zmierzyć koszulę i rozmiar kołnierzyka?

 

Z pomocą przyjdzie nam miara krawiecka, zwana potocznie centymetrem. Chcąc odpowiednio dobrać koszulę, przy jej pomocy mierzymy szerokość pleców (od ramienia do ramienia), obwód brzucha, obwód klatki piersiowej, długość rękawa oraz obwód szyi. W tym momencie najbardziej interesuje nas ten ostatni. Miarę owijamy wokół szyi pod "jabłkiem Adama". Warto w tym momencie włożyć pod centymetr palec wskazujący. Dzięki temu będziemy mogli zbadać, czy lepiej poczujemy się w ciaśniejszym czy luźniejszym kołnierzyku. Decyzję podejmujemy na podstawie wymierzonego obwodu szyi.

 

Elements of Style: What You Need To Know About Shirt Collars

This can make or break your dressed-up look.

Opublikowany przez Esquire na 5 kwietnia 2017 

 

Jak dobrać kołnierzyk koszuli?

 

Wszystko zależy od naszego stylu i krawatów, jakie mamy w szafie. Rodzajów kołnierzyków jest wiele, ale upraszczając, należałoby wyróżnić trzy: o szerokim rozstawie wyłogów koszuli, umiarkowanie szerokim (po prostu szerszym) i z guzikami, na trwałe przypięty do koszuli. Tu kłaniają się wspominane krawaty. Żeby wszystko dobrze wyglądało, musimy zachować proporcje. Słowem, im szerzej rozstawiony kołnierzyk, tym szerszy powinien być krawat. I odwrotnie. Gdy np. decydujemy się na kołnierzyk z guzikami, wybierzmy wąski krawat.

  

Jaki nosić kołnierzyk bez krawata?

 

Tak przecież też można. Żeby jednak wszystko prezentowało się, jak należy, kołnierzyk powinien być sztywny. To z kolei zagwarantują wkłady do kołnierzyków. Są tanie i bez trudu można je kupić w niemal w każdej pasmanterii.

Komentarze

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo