Tak właściwie dobierzesz pasek do spodni
Fot. Istock

Styl

Tak właściwie dobierzesz pasek do spodni

Jeden błąd może zniweczyć wszystko.
09.06.2017

Męska garderoba nie musi być obszerna jak damska. Powinna być za to elegancka i funkcjonalna. Są rzeczy, który każdy facet po prostu powinien posiadać. Dodajmy, każdy chcący dobrze wyglądać. W przypadku garnituru spinka do krawata czy spinki do mankietów nie są koniecznością, choć niewątpliwie drzemie w nich olbrzymia wizerunkowa siła, o tyle nikt nie wyobraża sobie założenia do marynarki i koszuli spodni bez paska. A jeśli nawet, będzie to wyglądało po prostu niekompletnie i śmiesznie. Zresztą dotyczy to każdych spodni ze szlufkami. Także jeansów i tych typu chinos. Jeśli są szlufki, powinien być i pasek. Tu chodzi o coś więcej niż jedynie przytrzymanie spodni.

 

Jak dobrać pasek do spodni? 

 

Punktem wyjścia jest kolor. Warto mieć w szafie przynajmniej dwa paski - czarny i brązowy. O tym, jaki wybierzemy, powinno decydować dobrane przez nas obuwie. Czarne buty to oczywiście czarny pasek. W przypadku brązowego jest o tyle łatwiej, że trudno o taki sam odcień brązu w dwóch elementach garderoby. Pole manewru jest zdecydowanie większe. Zatem jeśli na naszych nogach nie ma czarnego obuwia, na naszych spodniach nie powinno być i czarnego paska. W przypadku garnituru zawsze wybierajmy ten węższy, czarny ze srebrną klamrą. Paski casualowych modelki są szersze i pasują w zasadzie do wszystkich pozostałych spodni.

 

Elements of Style - Belts 101

Not just for holding your pants up. (But mostly for holding your pants up.)

Opublikowany przez Esquire na 22 lutego 2017

 

Z jakiego materiału powinien być wykonany pasek? 

 

Ten do garnituru zawsze powinien być skórzany. Te casualowe również, ale w tym przypadku możemy wybierać jeszcze z plecionych, zamszowych lub materiałowych. Wszystko zależy od naszego stylu. Zawsze jednak pasek powinien kolorystycznie pasować butów, a klamra do danego stroju.  

 

Jak dobrać rozmiar paska? 

 

Najlepiej zacząć od zmierzenia obwodu pasa, a potem spojrzeć w powszechnie dostępne tabele rozmiarów pasków. Rozmiar paska, np. 100, to długość od środkowej dziurki do klamry. Wszystko powinno do siebie pasować, ponieważ zarówno za długi, jak i za krótki pasek będzie wyglądał po prostu źle. Z kolei pasek najkorzystniej zaprezentuje się, jeśli zapniemy go na trzecią dziurkę od końca. Jeśli kupujemy go w dobrym stacjonarnym sklepie, sprzedawca zawsze może zrobić kilka dodatkowych dziurek na poczekaniu. Zwykle są w odstępach 2,5 cm.

 

Jaką klamrę wybrać do paska?

 

W przypadku garnituru jedyny dobry wybór to klasyczna, prostokątna klamra. Ten wzór sprawdzi się zresztą zawsze. Musimy tylko pamiętać, by szerokość paska pasowała do szerokości szlufek. W przypadku pozostałych spodni wybór jest większy. Tu możemy sięgnąć po tzw. automaty. Pozwalają o wiele precyzyjniej dobrać rozmiar bez patrzenie na dziurki.

Komentarze

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo