Reklama

Moda, którą zainspirował "Blade Runner"

Film może nie bije kasowych rekordów, ale pozostaje niemal niewyczerpanym źródłem inspiracji

Moda, którą zainspirował "Blade Runner" https://www.instagram.com/rafsimons/
Reklama

Podobnie jak pierwowzór, nowy „Blade Runner” raczej rozczarowuje twórców pod względem wyników sprzedaży. Artystyczna doniosłość dzieła w pierwszym tygodniu od wejścia na ekrany kin nie przełożyła się na sukces kasowy – choć 40 milionów dolarów, jakie zarobił dotychczas film, nie jest wynikiem tragicznym, to przy 155 milionach wyłożonych na produkcję wciąż za mało, by mówić o jakichkolwiek rekordach, nawet w długofalowej perspektywie.

Ale to nie znaczy, że film nie odciska swojego piętna na różnych obszarach życia – nie tylko w dziedzinie kultury, ale też choćby mody. Do inspiracji klasykiem Ridleya Scotta przyznaje się między innymi Paul Gaultier, z kolei Gareth Pugh w swojej zeszłorocznej kolekcji jesiennej inspirował się nie tylko przygotowanymi przez Charlesa Knode’a i Michaela Kaplana strojami, ale nawet fryzurą Rachel Tyrell. 

 

 

Jeszcze przed premierą sequela filmu Raf Simons, znany belgijski projektant mody, zaprezentował własną wizję mody rodem z dystopii. To zresztą nie pierwszy raz, kiedy były projektant Diora sięga po popkulturowe inspiracje – w kolekcji na jesień 2016 złożył hołd „Miasteczku Twin Peaks”. Kojarzycie te swetry? 

 

picture: backstage RAF SIMONS AW1617 by Boy Kortekaas

Opublikowany przez RAF SIMONS OFFICIAL na 2 lutego 2016


Zresztą sama popkultura darzy Simonsa podobną sympatią - tegoroczny singiel "RAF", nagrany przez A$AP Mob z udziałem najgłośniejszych nazwisk współczesnego rapu i r'n'b, to hołd dla projektów Belga: 


Męska kolekcja wiosna/lato 2018, zaprezentowana w lipcu w nowojorskim Chinatown, oprócz łatwo rozpoznawalnych motywów z "Blade Runnera" nawiązuje do grafik projektantów związanych z nurtem post-punkowym i wykorzystuje np. motywy graficzne z okładek Joy Division. Oraz dużo, dużo parasolek. Jak wam się podoba? 

Reklama

Polecane wideo

Polecamy również

Reklama

Inne artykuły

Reklama