Moda, którą zainspirował "Blade Runner"
https://www.instagram.com/rafsimons/

Moda, którą zainspirował "Blade Runner"

Film może nie bije kasowych rekordów, ale pozostaje niemal niewyczerpanym źródłem inspiracji
12.10.2017

Podobnie jak pierwowzór, nowy „Blade Runner” raczej rozczarowuje twórców pod względem wyników sprzedaży. Artystyczna doniosłość dzieła w pierwszym tygodniu od wejścia na ekrany kin nie przełożyła się na sukces kasowy – choć 40 milionów dolarów, jakie zarobił dotychczas film, nie jest wynikiem tragicznym, to przy 155 milionach wyłożonych na produkcję wciąż za mało, by mówić o jakichkolwiek rekordach, nawet w długofalowej perspektywie.

Ale to nie znaczy, że film nie odciska swojego piętna na różnych obszarach życia – nie tylko w dziedzinie kultury, ale też choćby mody. Do inspiracji klasykiem Ridleya Scotta przyznaje się między innymi Paul Gaultier, z kolei Gareth Pugh w swojej zeszłorocznej kolekcji jesiennej inspirował się nie tylko przygotowanymi przez Charlesa Knode’a i Michaela Kaplana strojami, ale nawet fryzurą Rachel Tyrell. 

 

 

Jeszcze przed premierą sequela filmu Raf Simons, znany belgijski projektant mody, zaprezentował własną wizję mody rodem z dystopii. To zresztą nie pierwszy raz, kiedy były projektant Diora sięga po popkulturowe inspiracje – w kolekcji na jesień 2016 złożył hołd „Miasteczku Twin Peaks”. Kojarzycie te swetry? 

 

picture: backstage RAF SIMONS AW1617 by Boy Kortekaas

Opublikowany przez RAF SIMONS OFFICIAL na 2 lutego 2016


Zresztą sama popkultura darzy Simonsa podobną sympatią - tegoroczny singiel "RAF", nagrany przez A$AP Mob z udziałem najgłośniejszych nazwisk współczesnego rapu i r'n'b, to hołd dla projektów Belga: 


Męska kolekcja wiosna/lato 2018, zaprezentowana w lipcu w nowojorskim Chinatown, oprócz łatwo rozpoznawalnych motywów z "Blade Runnera" nawiązuje do grafik projektantów związanych z nurtem post-punkowym i wykorzystuje np. motywy graficzne z okładek Joy Division. Oraz dużo, dużo parasolek. Jak wam się podoba? 

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie