Czy można wyrobić sobie gust?
iStock

Czy można wyrobić sobie gust?

Można. Trzeba tylko trochę czasu, wiedzy i ciekawości. Kilka kroków wystarczy, by z ignoranta stać się entuzjastą.
15.06.2018

Podobno o gustach się nie dyskutuje. Dziś jednak to powiedzenie ma niewiele wspólnego z prawdą. Gust jest rzeczą ważną, a my mężczyźni wciąż staramy się tego nie doceniać. Kilka poniższych zasad pozwoli to zmienić raz na zawsze. Efekty "pracy domowej" poczujecie na własnej skórze bardzo szybko.

Po pierwsze: miej kontakt ze sztuką

Idź na głośną wystawę. Zobacz dobrze oceniany film czy serial (wsród nich też zdarzają się dzieła wybitne). Włącz płytę uważaną przez krytyków za przełomową. Pójdź na kontrowersyjny, oprotestowywany spektakl. Nawet jeśli nie będzie ci się podobać, poszerzysz horyzonty. I.dowiesz się, co inni uznają za dobre, co za oryginalne, a co za gorszące.

Po drugie: śledź trendy

Przeglądaj magazyny, portale i publikacje poświęcone nowościom w kulturze, modzie czy architekturze. A z tym już idzie ci dobrze, skoro czytasz te słowa.

Po trzecie: odwiedzaj sklepy

Mowa o tych drogich i/lub z autorską ofertą. Dotykaj ubrań ze szlachetnych tkanin, przyglądaj się wykonaniu designerskich lamp czy mebli, zwracaj uwagę na architekturę wnętrz. Dowiesz się, na czym polega nowoczesne wzornictwo. Niektóre salony, na przykład Paula Smitha, oferują wszystkie te atrakcje.

Po czwarte: zainteresuj sie

Tak samo, jak pasjonuje cię konkretna dyscyplina sportowa, motoryzacja czy kuchnia jakiegoś regionu, tak może pochłonąć cię moda czy architektura. Poznasz historie, kluczowe nurty czy twórców i zrozumiesz, jaki wpływ wywarli na współczesność. Im więcej będziesz wiedział, tym łatwiej odróżnisz dobry gust od złego. I tym bardziej ten dobry będzie ci się podobał. Coś jak na przykład z kawą - gdy poznasz dobre odmiany arabiki, tym mniejszą ochotę będziesz mieć na rozpuszczalną.

Wszystkie siedem kroków znajdziesz w najnowszym wydaniu The Big Black Book.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie