Stuart Vevers - outsider, który pokazał, czym jest amerykański styl
Capital Pictures/FORUM

Stuart Vevers - outsider, który pokazał, czym jest amerykański styl

Najnowszy The Big Black Book prezentuje sylwetki ośmiu amerykańskich projektantów, którym zawdzięczamy casualowy i buntowniczy ton w modzie. Na Esquire.pl przeczytacie o jednym z nich, który jako jedyny w zestawieniu nie urodził się w Stanach Zjednoczonych.
14.06.2018

Stuart Vevers 

Miasto rodzinne: Doncaster, Anglia

Wiek: 44

Początkowo świat mody podchodził do niego sceptycznie. Jak młody brytyjski projektant może kierować firmą Coach, amerykańskim gigantem specjalizującym się w galanterii skórzanej? Ci, którzy znali dokonania Veversa, byli spokojni. Anglik zdołał już przywrócić wcześniej do życia dwa europejskie domy mody: Mulberry i Loewe. Uwielbiał wyzwania, chciał pracować tylko dla marek naprawdę wymagających odmiany. 

 

 

Post udostępniony przez Stuart Vevers (@stuartvevers)

A takich radykalnych zmian potrzebował Coach. Po dekadach dominacji rynkowej, przyszedł okres marazmu. Vevers wkroczył do firmy ze śmiałą ofertą.

- Co wy na to, aby Coach zaczął sprzedawać także ubrania? - spytał swoich przyszłych pracodawców i pokazał kilka szkiców kurtek-bomberek. Zaufali mu, został przyjęty. 

 

 

Post udostępniony przez Stuart Vevers (@stuartvevers)

Jak zaprojektować ubrania dla marki, która dotąd ich nie produkowała? Chris zaczął od stylu vintage, który był źródłem inspiracji od czasów, kiedy uczęszczał do szkoły projektowania. Znaczenie miało także jego brytyjskie spojrzenie. Ameryka Veversa jest bowiem przefiltrowana przez filmy Terrence’a Malicka i Gusa Van Santa oraz fenomeny popkulturowe, takie jak komiks „Fistaszki” czy bajki Disneya. Owo beztroskie wyobrażenie USA w dużej mierze sprawiło, że na markę Coach znów zaczęto patrzeć z ciekawością.

- Amerykański styl kocham za to, że od początku kreował się na nowoczesny – mówi Vevers. Przemiany lat 50., 60., 70. odzwierciedlają cały późniejszy styl życia. Ma to przełożenie na to, co dzisiaj nosimy.

 

 

Post udostępniony przez Stuart Vevers (@stuartvevers)

Sylwetki wszystkich projektantów znajdziesz w najnowszym wydaniu The Big Black Booka. 

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie