Amerykańska rewolucja: Ralph Lauren
Fot: Starstock

Amerykańska rewolucja: Ralph Lauren

Europejczycy wnieśli do mody męskiej perfekcyjne krawiectwo, ale Amerykanom zawdzięczamy rzecz równie istotną: casualowy i buntowniczy ton. Jak zaczęła się kariera projektantów, którzy tego dokonali? Co ich inspirowało i kto podążył wytyczoną przez nich drogą?
22.10.2018

Jako nastolatek pracował latem na obozie dla skautów Camp Roosevelt, niedaleko Nowego Jorku. – Zaczynałem jako kelner w stołówce – opowiadał mi podczas kolacji, na którą zostałem zaproszony. – Potem wspinałem się po szczeblach kariery w skautingu, aby z czasem stać się głównym opiekunem grupy. Codziennie uprawiałem sporty na powietrzu: tenis, pływanie, baseball. Było tego sporo. Uwielbiałem to i nigdy nie chciałem wyjeżdżać z Camp Roosevelt. To był najlepszy okres w moim życiu.
Czytaj tez: Alexander Wang - genialne dziecko mody 


Beztroska - klucz do wielkiej fortuny 

Po dziesięciu latach błądzenia po omacku w świecie mody, czasie, który poświęcił na sprzedawanie krawatów czy pracę dla firmy odzieżowej Brooks Brothers, poczuł, że kluczem do kariery w branży modowej mogą być właśnie wspomnienia tamtej wakacyjnej beztroski.

Wynajął biuro w nowojorskim Empire State Building i z myślą o bezpretensjonalnym stylu, który kojarzył mu się z obozem skautów Camp Roosevelt, zaczął projektować pierwsze kolekcje. Mieszankę casualu ze stylem formalnym uczynił osią swojego odzieżowego imperium, wartego dziś miliard dolarów i obchodzącego półwiecze istnienia.

Ralph Lauren jest obecny w naszej świadomości od tak dawna, że skłonni jesteśmy uważać, iż wykreowana przez niego filozofia mody obowiązuje od zawsze. A to nieprawda. Zastanówmy się, jak wyglądałby świat bez jego wizji. Ralph przez ostatnich kilka dekad nie tylko ukształtował i zdefiniował na nowo amerykański styl, ale stał się też w pewnym sensie ojcem chrzestnym większości projektantów w Ameryce. Wielu z nich przewinęło się przez jego pracownię, choćby Thom Browne, John Varvatos czy Todd Snyder.

Ożywić ramotę 

Z czasem wpływy Laurena zaczęły sięgać daleko poza Stany Zjednoczone. Wymyślona przez niego formuła okazała się uniwersalna, choć w sumie nie ma w niej nic z rewolucji. Ralph Lauren zebrał elementy z szafy amerykańskiego mężczyzny lat pięćdziesiątych – koszule typu button-down, szare flanele, grube sploty w jodełkę, garnitury w prążki – i spowodował, że spojrzeliśmy na nie z innej perspektywy. Sympatyczną bądź co bądź, ale jednak ramotę ożywił, urozmaicił, uczynił lekką, niemal wakacyjną. Styl sygnowany marką Ralph Lauren stał się wyznacznikiem sukcesu na świecie.

Tekst: Michael Hatney. Całe zestawienie ośmiu projektantów, którzy zrewolucjonizowali amerykański styl, ukazało się w pierwszym tegorocznym Big Black Booku (1/2018)

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie