Człowiek, który dał luz klasie średniej: Michael Kors
Od lewej: Zac Posen, Heidi Klum, Michael Kors i Nina Garcia/ Starstock

Człowiek, który dał luz klasie średniej: Michael Kors

58-letni Nowojorczyk zaoferował zabieganym Amerykanom luz i przystępny minimalizm. Swoją rewolucję zapoczątkował bardzo wcześnie – pierwszy butik zaczął prowadzić już w wieku 11 lat.
05.11.2018

Według Michaela Korsa, aby dobrze wyglądać, nie trzeba cierpieć katuszy. Weźmy choćby pokaz jego kolekcji na wiosnę i lato 2018. Modele w obszernych marynarkach albo luźno opadających na ramionach dzianinach, w przewiewnych spodniach z dyskretnym nadrukiem liści i w wygodnych sandałach. Zaprezentowane ubrania i dodatki były eleganckie, ale i swobodne, co na wybiegu jest rzadkością. – Po latach dominacji obcisłych ubrań, chciałem trochę odpuścić – skomentował swój pokaz Michael Kors. Podstawą amerykańskiego stylu zawsze był komfort i luz.

Uniformy jako styl przyszłości. Czy warto nosić wciąż to samo, jak Mark Zuckerberg? 

Siedmiolatek zakochany w krawiectwie 

Kors o tym wiedział. Już jako młody chłopak analizował zasady obowiązujące w amerykańskiej modzie. Jego matka była modelką, ojciec – hipisowskim buntownikiem w stylu bohaterów kultowego filmu „Swobodny jeździec”. Ale to dziadek, którego uważano za dandysa, miał największy wpływ na wybór drogi życiowej przez Michaela. Niewielu siedmiolatków traktowałoby wizytę z dziadkiem u krawca jako ekscytujące przeżycie. Dla niego było to bardzo ważne. Już jako jedenastolatek zaczął prowadzić butik w piwnicy swojego domu, w wieku siedemnastu lat został przyjęty do szkoły mody, a gdy skończył dwadzieścia jeden lat, wypuścił debiutancką kolekcję ubrań dla kobiet, która trafiła następnie na półki i wieszaki w luksusowym domu towarowym Bergdorf Goodman.

Oscarowy minimalizm 

Opublikowany przez Michael Kors Środa, 18 kwietnia 2018

Styl Korsa, jeśli pominąć popularne damskie torebki widoczne na ulicach metropolii na wszystkich kontynentach, to przystępny minimalizm. Michael cieszy się uznaniem branży, w 2010 roku otrzymał „Oscara mody”, nagrodę Amerykańskiej Rady Projektantów (CFDA) za całokształt kariery. Męskie ubrania firma Michaela Korsa zaczęła projektować zaledwie 16 lat temu, dwie dekady po rozpoczęciu kariery. Sukces przyszedł błyskawicznie. Ubrania były proste i łatwe w noszeniu. Dlaczego tak długo zwlekał z męskimi kolekcjami? – Mężczyźni w końcu zaczęli się przyznawać do tego, że moda ich interesuje – mówi dzisiaj Michael. – Zdali sobie też sprawę, że nie muszą nosić tego, co ich ojcowie.

Tekst Jona Rotha ukazał się w pierwszym tegorocznym numerze Big Black Booka. 

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie