Słownik wyrazów modnych, czyli niezbędnik hyperbeasta
Fot: iStock

Słownik wyrazów modnych, czyli niezbędnik hyperbeasta

Nie wiesz, czym jest boiler suit, skąd się wzięła popularność cazali i co wspólnego z modą ma latynoska subkultura z lat 80., kojarzona z przestępczością i wojnami gangów? Nasz słownik pomoże ci być na czasie tej jesieni.
08.11.2018

Boiler suit

Typ kombinezonu. Mowa o tym roboczym, który z czasem przebojem wdarł się do mody męskiej i dziś widywany jest zarówno u Rafa Simonsa czy Louisa Vuittona, jak i w bardziej progresywnych kolekcjach firm dżinsowych i tych ze średniej półki. Spora w tym zasługa… Winstona Churchilla, który w latach 40. XX wieku zamówił u krawców Turnbull & Asser przy słynnej londyńskiej Jermyn Street kilka modeli z serzy (tkaniny obustronnie diagonalnej) w prążki oraz z zielonego aksamitu. Malował w nich dom, kładł bruk, a potem pojechał na historyczna konferencje do Jałty. Paradoksalnie jednak obecny triumf kombinezonu w męskiej modzie to efekt przenikania do niej elementów damskich.

Czytaj też: Najlepsze męskie stylizacje na jesień 2018 

Cazal

Niemiecka marka okularów o wyszukanym, nierzadko widowiskowym wzornictwie, założona przez Austriaka, Cariego Zalloniego. Przeżywa renesans, do czego przyczyniło sie kolejne pokolenie raperów i gwiazd r’n’b, vide Jay Z i Kanye West. Ich ziomek, muzyk i producent Rick Ross wytatuował sobie nawet logo marki na twarzy. Szaleństwo na punkcie brandu trwa od połowy lat 80., kiedy nowojorska policja potrafiła odnotować nawet cztery morderstwa rocznie, których motywem była właśnie kradzież cazali.

#Cazal 9077 #eyewear #glasses #sunglasses #frames #shades

Opublikowany przez CAZAL Eyewear - (Official) Sobota, 1 września 2018

Cholo

Znana już w latach 80. subkultura Latynosów w Los Angeles. O złej sławie, trzeba dodać, bo kojarzona z przestępczością, przemocą i wojnami gangów. Miała jednak charakterystyczny styl, na który składały sie miedzy innymi bandany, białe koszulki bez rękawów, spodnie z wysokim stanem (często marki Dickies), podkolanówki, tatuaże oraz flanelowe koszule zapięte tylko na jeden, najwyższy guzik. Inspirują dziś mnóstwo marek premium, od AllSaints po Vetements.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Benjamin Troncoso Bahamonde (@lil_cigars)

Goth Ninja

Styl ubierania się. Zgodnie z nazwą, trochę wojownik, trochę neurotyk. Znaki szczególne: czerń, wąski dół (z legginsami włącznie) i warstwowa, wydłużona góra plus kaptur. Ojcem chrzestnym tej estetyki jest Rick Owens; spotkasz ją u co drugiego polskiego projektanta startującego w konkursach dla młodych talentów.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Yasser Rizky (@yasserrizky)

 

Hyperbeast

Nie mylić z popularnym portalem o podobnej nazwie. Hyperbeast to skrajny typ snoba, uzależniony od nowości z luksusowa metką i gotów zapłacić za nią każdą, nawet najbardziej niedorzeczną cenę (patrz: Vetements). To, czy dana rzecz będzie pasować do jego rozmiarów, sylwetki czy gustu, nie ma dla niego większego znaczenia. Istotne, by przedmiot był z edycji limitowanej, a jego marka pożądana przez wtajemniczonych. Czyli przez innych hyperbeastów. Hyperbeast często odsprzedaje swoje kosztowne zakupy na stosownych platformach internetowych. Na czym zarabia krocie, przez co stać go na zakup kolejnych rarytasów. Prawdziwe perpetuum mobile.

Longline

Nie mylić z longsleeve’em, czyli koszulką z długim rękawem. To noszony choćby przez Justina Biebera T-shirt z absurdalnie wydłużonym tyłem, sięgającym jeśli nie do kolan, to przynajmniej do linii poniżej pośladków. Odejmuje klasy i powagi, a optycznie – kilka ładnych centymetrów wzrostu.

Cały słownik, przygotowany przez Michała Zaczyńskiego, znajdziesz w nowym numerze „Big Black Booka”, naszego wydania specjalnego.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie