Jadalne kurtki, męskie torebki i zachodnie inspiracje, czyli styl Korei Północnej
twitter.com/aleksigley

Jadalne kurtki, męskie torebki i zachodnie inspiracje, czyli styl Korei Północnej

Alek Sigley przeanalizował katalogi mody przygotowane przez rządowe agencje Korei Północnej. Okazuje się, że mimo krwawej dyktatury ulice Pyongyangu są bardziej kolorowe, niż mogłoby wynikać z materiałów propagandowych reżimu.
29.01.2019

Moda nie jest zazwyczaj najważniejszym tematem, jeśli chodzi o wieści dotyczące Korei Północnej. Nic dziwnego – łatwo zlekceważyć kwestię stylu w kraju totalitarnym. Jednak zachodni dziennikarze, nawet ci najbardziej krytyczni wobec polityki Kim Dzong Una,  przekonują, że wiele opinii na temat północnokoreańskiej codzienności opiera się na błędnych przesłankach i obrazach tworzonych przez tamtejszą propagandę. Pomijając uniformy, towarzyszące wielki marszom i paradom wojskowym, codzienność w Korei jest tak kolorowa jak na całym świecie – twierdzi m.in Carol Giacomo z "New York Timesa".

Dlaczego logo Supreme jest tak istotne dla tej marki? 

Kurtka z wysoką zawartością magnezu

Temu zjawisku postanowił przyjrzeć się Alek Sigley, Australijczyk studiujący na uniwersytecie Kim Ir Sena w Pyongyangu, który analizuje północnokoreańskie trendy dla amerykańskiego portalu NK News. W ostatnim czasie autor przyjrzał się dwóm kolekcjom zaprezentowanym w lokalnym magazynie „Clothing Reaserch Center”, przygotowanym przez rządową agencję o tej samej nazwie. Choć przyjaciele Sigleya z Chin zauważyli, że katalogi przypominają modę z lat 90., to w kobiecej ofercie znajdziemy m.in. projekty mocno „inspirowane” katalogiem Chanel, a także podróbkę torebki Gucci. A przecież niekończący się strumień cytatów to cecha charakteryzująca również pokazy najgłośniejszych światowych projektantów.

Równie ciekawa jest kolekcja męska, w której znajdziemy m.in. męskie torebki, wg Sigleya – ostatni krzyk mody na ulicach Pyongyangu. Z przetłumaczonych przez Sigleya opisów wynika również, że Koreańczycy z północy na bardziej wymagające wyprawy mogą wybrać… jadalne kurtki. Odzież, wykonana przy użyciu tkanin wykorzystujących białka, aminokwasy, soki owocowe, magnez, wapń i żelazo przeznaczona są m.in. dla żeglarzy i osób uprawiających wspinaczkę górską.  

Smartfon kelnerki w Pyongyangu

Jason Lemon z „Newsweeka” twierdzi, że ta stylowa okcydentalizacja to wynik rządów Kim Dzong Una. Po objęciu rządów koreański dyktator (i przyjaciel Donalda Trumpa) zdecydował o zwiększeniu importu zagranicznych dóbr luksusowych (co w dużej mierze utrudniają mu międzynarodowe sankcje). Jednym z symboli tej przemiany i otwarcia na zachodni styl życia jest żona satrapy, Ri Sol Ju, porównywana czasem z Jacqueline Kennedy.  A także smartfony, które widzimy w analizowanym przez Sigleya katalogu. Wg samego autora w Pyongyangu są one w powszechnym użyciu – korzystają z nich nawet taksówkarze i kelnerki.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez First Ladies of Fashion (@1stladiesoffashion)

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie