Nowy polski zegarek Xicorr 200: legenda warszawskiej Pragi powraca

Nowy polski zegarek Xicorr 200: legenda warszawskiej Pragi powraca

Polska marka Xicorr zdobyła popularność dzięki zegarkom nawiązującym do historii polskiej motoryzacji, ale to nie jedyne interesujące modele firmy Adama Tomaszewskiego.
19.02.2019

Polskie marki zegarkowe można zliczyć na palcach jednej ręki. W tym gronie Xicorr ma status szczególny – tworzy zegarki bardzo wyraziste stylistycznie, do tego nawiązujące designem do klasyków polskiej motoryzacji. Podobnie jest w przypadku najnowszego produktu, modelu 200 „Czarna Kaśka”. Skąd taki przydomek? O tym za chwilę. 

Marka Xicorr powstała w Warszawie w 2011 roku. Pierwszym zaprezentowanym przez nią zegarkiem był model FSO M20, nawiązujący do samochodu Warszawa M20. Popularność tego modelu sprawiła, że Xicorr stworzył kolejne „samochodowe” czasomierze, takie jak Syrena Sport, F125p Akropolis i Warszawa 200. Nawiązania do polskiej motoryzacji nie były przypadkowe –ojciec i dziadek  właściciela marki, Adama Tomaszewskiego, pracowali bowiem w warszawskiej fabryce Fabryce Samochodów Osobowych.

Kaśka, siostra Mańki 

Twórców zegarków Xicorr inspiruje nie tylko historia motoryzacji, ale także miejskie legendy Warszawy. 13 lutego na rynku pojawił się Xicorr 200 – limitowany model „Czarna Kaśka”, młodsza siostra „Czarnej Mańki” zaprezentowanej cztery lata temu. Oba zegarki nawiązują do historii Warszawy i warszawskiego półświatka. O tym, jak nieco zapomniana postać „Czarnej Kaśki” stała się "patronką" limitowanej edycji Xicorra, opowiada Adam Tomaszewski, twórca firmy: 

„Badając warszawskie archiwa, natrafiłem na dobrze znany wielu osobom magazyn „Przekrój” z dnia 1. kwietnia 1957 roku. Znajdowała się w nim informacja o młodszej siostrze Czarnej Mańki – Katarzynie. Kaśka przez krótki czas była bufetową w „Ząbkowskim” – barze doskonale znanym i odwiedzanym przez cały praski półświatek.  Niestety, ulica wyrwała Kaśkę z baru i ściągnęła do siebie.  Tam przez kolejne lata rywalizowała z siostrą o miano królowej praskich ulic. Siostry, podobne do siebie a zarazem inne, mimo że rywalizowały, zawsze trzymały się razem i wspierały. Ich bujne towarzyskie życie przeszło do legendy warszawskiej Pragi.”

Piękno kontrastu 

Xicorr 200 Czarna Kaśka  jest zegarkiem mechanicznym z automatycznym naciągiem i kalendarzem. Wewnątrz pracuje sprawdzony i niezawodny mechanizm Seiko NH53 z rezerwą chodu, która wynosi 41 godzin. Tarcza zegarka jest czarna, a wskazówki i wzkazówki pokryto substancją luminescencyjną. Podobnie jak inne modele Xicorr 200, koronka tego zegarka jest zakręcana, a wodoszczelność koperty wynosi 100 metrów. Na deklu znalazła się grafika stworzona przez absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Powstanie jedynie 57 sztuk tego modelu, wszystkie wyprodukowane w Polsce. Cena detaliczna zegarka to 2199 zł.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie