Tom Ford został prezesem CFDA. Co to oznacza dla świata mody?
Starstock

Tom Ford został prezesem CFDA. Co to oznacza dla świata mody?

Jako szef stworzonego w 1962 roku stowarzyszenia Ford będzie miał wpływ między innymi na doroczne „modowe Oscary”.
25.03.2019

Pozycja Toma Forda w świecie amerykańskiej mody (i filmu) jest bezdyskusyjna, ale wygląda na to, że w najbliższych miesiącach znany projektant jeszcze bardziej poszerzy swoje wpływy. Wszystko za sprawą nominacji na fotel prezesa Council of Fashion Designers In America. Ford w czerwcu zajmie miejce Diane von Fursterberg, która zarządzała stowarzyszeniem przez ostatnie 10 lat.

Tom Ford: powściągliwy, wyrafinowany i ekskluzywny 

Bilety do kariery 

CFDA to powołana do życia w 1962 roku organizacja, zrzeszająca ponad 450 projektantów mody i zajmująca się m.in. promocją młodych amerykańskich projektantów oraz organizacją rozdania nagród CFDA Fashion, które nazywane są branżową wersją Oscarów i pomogły (dzięki m.in. hojnemu programowi grantowemu) w przyspieszeniu karier Alexandra Wanga, Philipa Lima czy Shayne’a Olivera i jego Hood By Air. Innymi słowy – kolejne modowe objawienia, głośne nazwiska i pomysły na prezentację amerykańskiej mody za granicą od czerwca będą w znacznej mierze zależeć od Forda (który może poszczycić się 7 statuetkami CFDA).

Moda amerykańsko-globalna 

„Po powrocie z Europy oszołomiło mnie, jak bardzo odizolowanym krajem są Stany Zjednoczone” – powiedział projektant w specjalnym oświadczeniu związanym z nominacją. „By znaczenie mody amerykańskiej na świecie wzrosło, musi ona stać się nie tylko amerykańska, ale międzynarodowa” – dodał. Jego poprzedniczka zwróciła uwagę na to, że Ford jest nie tylko „projektantem kochanym przez wszystkich projektantów”, ale też „jako osobowość globalna pomógł w budowaniu wielkich, międzynarodowych marek” (takich jak Gucci). O tym, jak wygląda wizja amerykańsko-globalnej mody przekonamy się pewnie w czasie wrześniowego New York Fashion Week – odświeżenie formuły jednego z najważniejszych wydarzeń w modowym kalendarzu USA jest bowiem uznawane za jeden z pierwszych celów nowego prezesa.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie