5 młodych polskich projektantów, którzy zacierają granicę między sztuką a modą
Instagram/ @mavrycy, @kordianmedrala, @piotr_popiolek, @michalkwisniewski

5 młodych polskich projektantów, którzy zacierają granicę między sztuką a modą

W nowym "Big Black Booku" przyglądamy się projektantom, tworzącym stroje bliższe rzeźbom czy instalacjom niż ofercie ze sklepowych półek. W numerze znajdziesz m.in sylwetki Craiga Greena, Alessandro Michele'a i Ricka Owensa. Na Esquire.pl prezentujemy z kolei piątkę młodych twórców z Polski, których wizja również odbiega od oczekiwań ulicy.
27.03.2019

Część z nich brylowała na zakończonym przed dwoma tygodniami Cracow Fashion Week. Ich projekty wzbudzały zainteresowanie publiczności, a także, jak pisaliśmy na naszym Instagramie (dodaliście nas już do obserwowanych?) - uznanie jurorów. To wyjątkowo mocna reprezentacja lat 90. w polskiej modzie, świadoma, otwarta i poszukująca. Zapamiętajcie te nazwiska! 

Co jeszcze znajdziesz w najnowszym "Big Black Booku"? 


Tomasz Armada

(ur. 1994 r. w Końskich)

Absolwent łódzkiej ASP, szef domu mody Limanka i niekwestionowana gwiazda ubiegłorocznego KTW Fashion Week. Jego dyplom nawiązywał do fetyszu tzw. odzieży patriotycznej; druga kolekcja (na zdj.) inspirowana jest współczesnym łódzkim folklorem, konfekcja ślubna i weselna. Składa się z parodii streetwearu, a także swojskich odpowiedników paryskiego „haute couture”. Obfitujących w patchworki i eksperymentalne konstrukcje. Prowokuje pytaniami o lokalną ksenofobię i nietolerancję.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez TOMASZ ARMADA (@armadaterror)

Maurycy Zylber

(ur. 1993 r. w Warszawie)

Absolwent ASP w Warszawie, stażysta m.in. Proenza Schouler i Ricka Owensa. Kolekcja inspirowana złożonymi, płynnymi i niezdefiniowanymi relacjami miedzy mężczyznami oraz mundurami militarnymi i hermetycznym środowiskiem wojskowych. „Chciałem zaprezentować wizje nowej męskości, która nie wpisuje się w ramy narzucane przez społeczeństwo. Użyłem ciężkich tkanin, takich jak brezenty, które wielokrotnie prałem i wybielałem, by uzyskać złudzenie znoszenia” – tłumaczy Zylber.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Maurycy Zylber (@mavrycy)

Piotr Popiołek

(ur. 1995 r. w Świnoujściu)

Absolwent krakowskiej SAPU, zwyciezca Gombold újra 2017 w Budapeszcie, finalista kieleckiego OFF Fashion. Autor kostiumów do spektakli m.in. w Teatrze Żydowskim w Warszawie i Teatrze Nowym w Krakowie. W debiutanckiej kolekcji ID (na zdj.) nawiązał do faktury i koloru skóry oraz do jej naturalnej unikatowości. Użył w niej autorskich tkanin. W drugiej, The Softest Hard, podjął się interpretacji klasycznej mody męskiej, nie zgadzając się z jej sztywnymi ramami i regułami.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez PIOTR POPIOŁEK (@piotr_popiolek)

Kordian Mędrala

(ur. 1997 r. w Żywcu)

Absolwent krakowskiej SAPU. Jego dyplomowa kolekcja SLV to próba zderzenia wizerunku antycznego wojownika z nowoczesnymi formami. Ukazuje ona dwie strony męskiej osobowości – stereotypowego twardziela i jego wrażliwszej strony. Kolekcja oparta jest na dekonstrukcji stroju gladiatora i współczesnej kurtki dżinsowej.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez KORDIAN MEDRALA (@kordianmedrala)

Michał Wiśniewski

(ur. 1992 r. w Golubiu-Dobrzyniu)

Absolwent poznańskiej SoF, stażysta marki Dunhil, obecnie student Central Saint Martins. Dyplomowa kolekcja przygotowana na tej londyńskiej uczelni utrzymana jest w klimacie psychodelicznego szyku. Inspiracją są tu m.in. fryzjer Antoni Cierplikowski i kompozytor Oleg Karavaichuk. Dominuje sztruks i lejące jedwabie z Milanówka. Tradycyjne cieniowania posłużyły na przykład do reinterpretacji „Makatki” z 1977 r., autorstwa Andrzeja Czeczota (patrz: zdjęcie).

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Michał K. Wiśniewski (@michalkwisniewski)

Cały tekst Michała Zaczyńskiego znajdziecie w najnowszym wydaniu "Big Black Booka".

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie