Oświetlenie - klucz do stylowego wykończenia wnętrza
fot. Drew Coffman / Unsplash

Oświetlenie - klucz do stylowego wykończenia wnętrza

Podpowiadamy, jak wykorzystać oświetlenie LED w nowoczesnych aranżacjach wnętrz.
31.03.2019

Jeżeli planujesz przearanżować swoje wnętrze, jednym z najważniejszych, o ile nie najważniejszym elementem jego wystroju, jest oświetlenie. Sufit z oświetleniem LED sprawia, że salon wygląda szczególnie przytulnie, jest lepiej doświetlony i przyjemnie spędza się w nim czas wieczorami. Delikatne i subtelne światło LED nie razi oraz pozwala na oglądanie telewizji i czytanie książek w nocy. Dzięki podwieszanemu sufitowi możesz ukryć wszystkie przewody, które w innym przypadku musiałyby biec po ścianach, co wygląda mało estetycznie. Jak krok po kroku wykonać sufit z oświetleniem LED? Zapraszamy do lektury naszego poradnika.

Materiały potrzebne do wykonania konstrukcji

Konstrukcję podwieszanego sufitu można wykonać samodzielnie z pomocą drugiej osoby. Nie trzeba zatrudniać ekipy budowlanej, żeby przeprowadzić prace montażowe. Elementy, na których umieścisz oświetlenie, będą znajdowały się po obu stronach pokoju, tj. na dłuższych ścianach bez okien i drzwi lub na całej powierzchni stropu.

Do wykonania konstrukcji potrzebujesz standardowych płyt gipsowo-kartonowych (nie muszą być to płyty o podwyższonej izolacyjności akustycznej czy zwiększonej odporności na uszkodzenia, choć oczywiście tego typu rozwiązania, dostępne np. tutaj podwyższają jakość konstrukcji) najlepiej o 4 spłaszczonych krawędziach, profili stalowych do montażu suchej zabudowy, narożników aluminiowych oraz elementów mocujących (wkrętów do płyt, kołków i wkrętów do ścian). Żeby wykończyć płytę i zaszpachlować połączenia, przyda ci się gips szpachlowy. W podwieszanej konstrukcji ma znaleźć się oświetlenie, będziesz zatem potrzebował całego osprzętu elektrycznego, czyli żarówek, opraw wpuszczanych w sufit i przewodów lub taśmy LED (wygodniejsze rozwiązanie).

Do zamontowania sufitu podwieszanego o dużej powierzchni możesz wykorzystać gotowy system montażowy, który przytwierdzisz do stropu specjalnymi dyblami (dobranymi w zależności od rodzaju podłoża) lub śrubami stalowymi.

Kiedy zgromadzisz już wszystkie potrzebne materiały i posiadasz niezbędne narzędzia, możesz przystąpić do montażu sufitu.

Montaż sufitu z oświetleniem krok po kroku

Sufit z oświetleniem LED może wyglądać bardzo różnie – od delikatnych i mało widocznych elementów umieszczonych w narożnikach po wymyślne formy obejmujące cały sufit. Zanim zdecydujesz, jak skonstruujesz sufit w swoim salonie, zainspiruj się gotowymi projektami i skonsultuj swoją wizję z architektem wnętrz. Podświetlane sufity nie są uniwersalne, a ich konstrukcję trzeba dobrać w zależności od wielkości pomieszczenia i jego wystroju. 

Pracę rozpoczynasz od wyznaczenia wysokości, na której zamocujesz podwieszany sufit i zaznaczenia miejsc, gdzie będą znajdowały się profile i obrotowe wieszaki, do których przymocujesz płyty gipsowo-kartonowe. To jeden z najważniejszych etapów montażu, bo od niego zależy, czy sufit będzie stabilnie trzymał się na stropie. Po zamocowaniu w stropie dybli przykręcasz do nich obrotowe wieszaki, a następnie przymocowujesz do nich metalowe profile nośne. Następnie łączysz je z profilami ściennymi. Całość żebrowanej konstrukcji (profile ułożone są naprzemiennie prostopadle i równolegle do ścian) spinasz łącznikami tam, gdzie stykają się ze sobą profile. Na zakończenie sprawdzasz wypoziomowanie systemu montażowego i ewentualnie skracasz lub wydłużasz ustawienie obrotowych wieszaków. Jeśli zależy ci na dodatkowym wytłumieniu wnętrza i lepszej izolacyjności akustycznej, na gotową konstrukcję możesz położyć warstwę wełny mineralnej.

Zanim na systemie montażowym rozmieścisz płyty, poprowadź instalację elektryczną zasilającą oświetlenie. Jeśli w suficie będziesz umieszczał światła punktowe, w odpowiednich miejscach płyty nawierć otwory potrzebne do zamontowania oprawy. Oświetlenie LED wykonasz dużo łatwiej, wykorzystując do tego celu gotową taśmę LED, którą umieścisz w dedykowanym profilu. Profil przykręcasz do całej konstrukcji w taki sposób, żeby światło LED nie było widoczne od spodu, ale dawało jedynie delikatne oświetlenie. Taśmę LED możesz poprowadzić też po obwodzie sufitu przy ścianie (zostawiasz 10-15 cm wolnej przestrzeni, żeby przymocować taśmę). Na zakończenie prowadzisz przewód do włącznika i oświetlenia sufitowego. 

Sufit podwieszany musi być pływający, co oznacza, że płyt nie mocujesz w żaden sposób do ścian. Dlatego wcześniej pod profilami naściennymi musisz przykleić taśmę poślizgową. Kolejnym krokiem jest montaż płyt gipsowo-kartonowych, które przykręcasz ułożone poprzecznie do profili montażowych. Do przykręcania płyt używasz wkrętów o długości 25 mm, które umieszczasz co 15 cm. Łby wkrętów po przykręceniu powinny być widoczne na płycie i nie mogą niszczyć jej struktury, tj. nie możesz wkręcić ich zbyt głęboko.

Kiedy zamontujesz i przykręcisz płyty, czas na szpachlowanie. Do tego celu najlepiej użyć gotowych mas szpachlowych, czyli produktów na bazie gipsu, które zapewnią wytrzymałość połączeń. Kiedy zaszpachlowane spoiny dobrze wyschną (zazwyczaj trwa to 24h), możesz przystąpić do ponownego szpachlowania spoin i nakładania masy wykańczającej. Kiedy ostatnia warstwa wyschnie, możesz wyrównać wszelkie nierówności i usunąć pozostałości taśmy poślizgowej. Po oczyszczeniu płyt z pyłu, rozpoczynasz ich malowanie.

Sufit podwieszany doświetlony światłem LED prezentuje się bardzo estetycznie i nowocześnie. To rozwiązanie wykorzystywane w wielu pomieszczeniach jest bardzo praktyczne i stanowi ciekawy element dekoracyjny.

 

Materiał partnera

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie