Stockholm Fashion Week odwołany. Czy kolejni organizatorzy pójdą śladem Szwedów?
Fot: Sao Paolo Fashion Week/ Starstock

Stockholm Fashion Week odwołany. Czy kolejni organizatorzy pójdą śladem Szwedów?

Sztokholmski tydzień mody to nie Fyre – tym razem nie mamy do czynienia z organizacyjną niekompetencją.
02.07.2019

Stockholm Fashion Week, który miał odbyć się w szwedzkiej stolicy pod koniec sierpnia, został odwołany. Powody są odmienne niż w przypadku naśladowców Fyre – za decyzją stoją względy ekologiczne. Jak poinformowała w komunikacie Jennie Rosen, CEO Swedish Fashion Council, za długo rozważaną decyzją stoi m.in. potrzeba stworzenia nowych narzędzi i platform, które pomogą spojrzeć na przyszłość całej branży przez pryzmat zrównoważonego rozwoju.

Jak przyspieszała moda na slow fashion

Ekologicznie kosztowne święto próżności

Decyzję progresywnych Szwedów trudno uznać za zaskakującą. Jak pisaliśmy w trzecim numerze „Esquire’a”, tylko przemysł ropy naftowej wyprzedza producentów odzieży w niechlubnym wyścigu o tytuł najbardziej niszczącej środowisko gałęzi gospodarki, a tygodnie mody, krytykowane za brak nowych, proekologicznych rozwiązań, jak w soczewce skupiają najbardziej palące problemy współczesności. Wystarczy wspomnieć choćby ubiegłoroczny pokaz Calvina Kleina w Nowym Jorku, podczas którego modele i modelki pojawili się na wybiegu zasypanym tonami popcornu – a to tylko wierzchołek góry lodowej, jeśli chodzi o rozrzutność, tony plastiku i zużytej energii w ramach tego święta próżności. Na fashion weekach coraz częściej dochodzi też do demonstracji organizacji ekologicznych – w czasie tegorocznej edycji w Londynie członkowie Extinction Rebellion blokowali wydarzenia towarzyszące imprezie, domagając się reformy całego przemysłu.

Koniec fashion weeków jakie znamy

Jak zauważają krytycy, znaczenie fashion weeków spada nie tylko dlatego, że ich organizatorzy nie zawsze dbają o proekologiczne rozwiązania, ale także z powodu minimalnego przełożenia tych wydarzeń na decyzje zakupowe klientów. Popularne marki, takie jak Supreme, nigdy nie prezentują swoich kolekcji na tygodniach mody, a kolejne firmy– np. wspomniany Calvin Klein – rezygnują z prezentacji na kosztownych i wątpliwych pod względem marketingowym pokazach. Choć organizatorzy Stockholm Fashion Week nie poinformowali jeszcze o kierunku, w jakim ma zmierzać wydarzenie, wydaje się bardzo prawdopodobne, że kolejna dekada będzie oznaczać koniec tygodni mody w obecnej formie.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie