Co to jest koszula typu button-down?
koszula typu button-down, Brooks Brothers

Co to jest koszula typu button-down?

Gdyby w twoim domu był pożar i miałbyś czas wziąć tylko jedną koszulę, niech będzie to button-down. Po czym ją poznać?
11.05.2016

Była końcówka XIX wieku. Zblazowana amerykańska socjeta poszukiwała nowych uciech. Jedną z nich stało się podpatrywanie, jak panowie na koniach odbijają piłkę. John Brooks, prezes Brooks Brothers siedział właśnie wygodnie na trybunach meczu polo.

 

Jednak bardziej niż wynikiem tego odbijania, interesował się koszulami graczy. Bo choć końska grzywa szalała na wietrze, a damom podwiewało sukienki, kołnierze zawodników sztywno trzymały się szyi. Podpatrzył know-how i przeniósł koszule z kołnierzami na guziki ze stadionów polo do swoich sklepów, na stałe zapisując się w historii mody. I przy okazji na listach najbogatszych Amerykanów. Do dziś zdarzy się, że ekspedienci w salonach Brooks Brothers udają, że nie wiedzą co to „button down” i na koszule z przypinanymi wyłogami kołnierzyka konsekwentnie mówią „polo”.

7 tajemnic koszuli button-down:

1. Kieszonka na prawej piersi zadebiutowała w latach 50., gdy zaczęto rezygnować z kamizelek. Została do dziś i ma się dobrze.

 

2. Z garniturem wieczorowym button-down tworzy niezbyt dobraną parę. Button-down ma charakter nieformalny. Mniej formalne są już tylko koszulki polo i t-shirty. Ale ze sportową marynarką? Nie ma problemu!

 

3. Krawat do button down to żadna zbrodnia, choćby sztywniacki Brytyjczyk na taki widok miał zadławić się puddingiem. Ale raczej niech będzie to dzianina, a nie połyskujący w słońcu jedwab.

 

4. Najpopularniejszą tkaniną do uszycia koszuli button-down jest bawełna oksfordzka. Stąd ich branżowa nazwa “ocbd” - oxford cotton button down. Gruba w dotyku, choć przewiewna, bo zmyślnie utkana. Tworzy taką minikratkę z przeplatanych na przemian nici w dwóch rodzajach. Ale o przędzy i osnowach nie będziemy tu pisać. To Esquire, nie kwartalnik włókniarza.

 

5. Koszula button-down najczęściej występuje w wariancie gładkim - biała lub błękitna, bo mężczyźni z kolorami eksperymentować nie lubią. Niech odrobiną szaleństwa będzie choć kratka gingnam lub delikatne paski. Będzie ładnie.

 

6. Koszule Brooks Brothers mają lekko rozwarte kołnierzyki, przez co ładnie się rolują i sztywno stoją. Oklapnięte kołnierzyki nie są wskazane. Zresztą nie tylko kołnierzyki.

 

7. W Stanach za dwanaście dolców można sobie domówić monogram. Jesteśmy rozdarci - monogram zazwyczaj jest bonusem, dla którego koszule się szyje i snobowanie się na „szycie miarowe” ma nowobogacki posmak. Ale to Brooks Brothers. U nich można zrobić wyjątek.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie