Dlaczego bruneci mają rude brody

Dlaczego bruneci mają rude brody

Uwaga, wiedza tajemna.
21.11.2016

Widujecie ich regularnie. Na ulicy, w filmie i w firmie. Może nawet w lustrze. Mowa o facetach z ciemnymi włosami i wyraźnie rudą brodą. Pewnie zastanawia was czemu tak się dzieje?

No więc wyjaśniamy, a w zasadzie zrobi to Petra Haak-Bloem z Erfocentrum, holenderskiego ośrodka badań genetycznych. Badaczka mówi "Geny odpowiadające za kolor włosów podlegają tak zwanemu niepełnemu szlakowi dziedzicznemu" oznacza to, że nie istnieje jeden gen determinujący kolor włosów. Kolor jest wypadkową wielu genów.


Ogólnie sprawa z genami wygląda tak, że przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Od rodziców, dziadków i wcześniejszych przodków. Kombinacje genów są unikatowe, a co ciekawe dopuszczają możliwość posiadania różnych kolorów włosów na różnych partiach ciała. Dlatego głowa i broda mogą mieć zupełnie inną barwę.

No dobra, ale czemu akurat rudy? Pokrótce, istnieje gen zwany MC1R, który odpowiedzialny jest za rudy kolor włosów. Jeśli przekażą ci go i matka i ojciec będziesz rudy, od stóp do głowy. Jeśli zaś posiadaczem genu MC1R było tylko jedno z nich może się okazać, że ruda będzie tylko twoja broda. 

Czemu tak się dzieje? Dokładny mechanizm całego procesu nie jest jeszcze znany. (Naukowcy nie traktują kwestii tego typu priorytetowo, bo obiektem ich badań są przede wszystkim mutacje prowadzące do chorób) Wiemy już coś, nazwaliśmy konkretny gen, ale tajemnica wciąż nie została ostatecznie rozwiązana.


Tekst: Jonathan Evans


Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie