10 najczystszych zbiorników wodnych na świecie
Fot. Wikipedia CC BY-SA 3.0

10 najczystszych zbiorników wodnych na świecie

Jeśli kiedykolwiek baliście się wskoczyć do wody, ponieważ nie widzieliście dna, w tych miejscach z pewnością nie będziecie się wahać.
21.02.2017

Krystalicznie czysta woda to coraz większy luksus, za który zazwyczaj trzeba słono płacić. I bynajmniej nie chodzi tu o tą w kranie. Oczywiście można bez niej spędzić niezapomniane wakacje, ale dobrze jest choć raz w życiu na własne oczy przekonać się, że na Ziemi istnieją jeszcze miejsca, które każdy podróżnik śmiało porówna do raju. Oto 10 zakątków świata, w których jeziora, zatoki i linie brzegowe wypełnia woda o niedoścignionym standardzie.

 

1. Cala Macarelleta, Hiszpania

Turkusowa woda i dziewiczy biały piasek tej zatoki na Minorce są znane na całym świecie. Miejsce zachwyca wspaniałymi widokami i czystością. Można w nim wypoczywać cały rok, najlepiej jesienią i wiosną, gdy nie jest tak bardzo oblegane.

 

2. Tosua, Samoa

 

“Olbrzymi basen w dziurze“ znajduję się w miejscowości Lotofaga. Nie bez powodu wielu uznaje go za najpiękniejsze na Ziemi miejsce do pływania. Pomnik natury w najczystszej postaci o głębokości 30 metrów, do którego wchodzi się po specjalnej drabince. 

 

3. Jezioro Jenny, USA

 

Niezwykły zbiornik polodowcowy powstały ok. 12 tys. lat temu. Z oczywistych względów dziś największa atrakcja parku narodowego Grand Teton w stanie Wyoming.

 

4. Ko Phi Phi, Tajlandia

 

Największa z wysp Phi Phi, na którą można dotrzeć jedynie promem. Upór jednak popłaca, bo widoki są niesamowite i w pełni wynagradzają mało komfortową podróż z kontynentu.

 

5. Malediwy

 

Polskie biura podróży już od dawna oferują pobyt na tych niezwykłych wyspach koralowych, dlatego każdy kojarzy je chociaż z nazwy. Jeśli ktoś choć raz je zobaczył, do końca życia będzie wspominał tę wyprawę niemalże na środek Oceanu Indyjskiego. Bajeczne widoki to czysty zastrzyk endorfin.

 

  

6. Bodrum, Turcja

 

Malowniczy zakątek południowo-zachodniej Turcji nad Morzem Egejskim, w którym wiele lat temu przodkowie współczesnych mieszkańców wybudowali port i otaczające je miasto. Nieskazitelnie czysta woda i wakacyjne rozrywki na wyciągnięcie ręki.

 

7. Wybrzeże Dalmacji, Chorwacja

 

Najbliżej położone Polski miejsce w zestawieniu. Na upartego można wsiąść w samochód i dojechać dojechać autostradami nad sam Adriatyk. To jedna z głównych przyczyn olbrzymiej popularności Chorwacji w sezonie letnim. W końcu nie bez powodu kręcono tu liczne sceny "Gry o tron".

 

8. Archipelag Exuma, Wyspy Bahama

 

Piraci z Karaibów wiedzieli co dobre. Bahamy to w sumie archipelag ponad 630 wysp, na których barwa i przejrzystość wody oraz pudrowy piasek wręcz odbierają mowę. W wielu miejscach natura wciąż nie zaznała destrukcyjnej ingerencji człowieka.

 

9. Jezioro Tahoe, USA

 

Położone w górach Sierra Navada na pograniczu Kalifornii i Nevady jest największym w USA jeziorem wysokogórskim. Powstało dwa miliony lat temu na skutek ruchów lodowca.

 

10. Zatoka Hanauma, Hawaje

 

Bajeczny zakątek wyspy Oachu z płytkimi wodami i pełną widocznością znad powierzchni. Pływających i nurkujących jest tu tak dużo, że ryby są niemalże oswojone.

 

Artykuł ukazał się na stronie brytyjskiego wydania Esquire.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie