5 z największych kontrolowanych wyburzeń
Fot. Youtube

Życie

5 z największych kontrolowanych wyburzeń

Nie został kamień na kamieniu.
02.03.2017

Każdą budowlę można zrównać z ziemią na wiele sposobów. Czasem człowieka wyręczy naturalny kataklizm, czasem wystarczy szybki telefon do zaprzyjaźnionych specjalistów. Efekt końcowy zawsze będzie ten sam, choć w tym drugim, w pełni kontrolowanym już, przypadku można niekiedy mówić o wybitnie spektakularnym widoku. Dlatego poniżej znajdziecie 5 starannie dobranych nagrań wyburzeń jednych z największych budowli wzniesionych przez człowieka. Nie zabrakło wiaduktu, zapory, obiektu wojskowego, a nawet drapaczy chmur.

 

K-25, Tennessee (USA)

 

Budynek w kształcie litery „U”, którego łączna długość wynosiła ponad 1,5 km. Wzniesiono go w 1943 r. na potrzeby Projektu Manhattan, czyli programu, którego celem było stworzenie pomby atomowej. W 2008 r. Departament Energii rozpoczął proces wyburzania. Robotnikom zajęło to aż 5 lat. 

 

 

Wieżowiec AfE, Frankfurt nad Menem (Niemcy)

 

W momencie zniszczenia w lutym 2014 r. był najwyższym budynkiem wyburzonym za pomocą materiałów wybuchowych. Mierzył 116 m i ważył 50 tys. ton. Wzniesiono go w 1970 r., należał do kompleksu Uniwersytetu Johanna Wolfganga Goethego. Jego zrównanie z ziemią oglądało 10 tys. osób. 

 

 

Wiadukt w Wuhan (Chiny)

 

To najdłuższa, bo licząca 3,5 km, kontrolowana eksplozja betonowego mostu. Przeprowadzono ją z mistrzowską precyzją, biorąc pod uwagę, jak blisko drogi znajdowały się bloki mieszkalne. Wszystko trwało zaledwie 20 sekund.

 

 

Dom towarowy J.L. Hudson Company,  Detroit (USA)

 

Swego czasu flagowy budynek w centrum miasta. Mierzył 125 metrów, a rozmieszczone na 29 piętrach sklepy zajmowały powierzchnię ponad 2 mln metrów kwadratowych. Gdy właściciel nieruchomości, firma założona jeszcze w XIX w., był w poważnych tarapatach finansowych, budynek poszedł na dno razem z nim. Wyburzono go w 1998 r. 

 

 

 Zapora na rzece Elhwa, hrabstwo Clallam (USA)

 

Wybudowana w 1927 r. na terenie Parku Narodowego Olympic mierzyła 64 m wysokości. Wyburzano ją kawałek po kawałku, aż wreszcie inżynierowie dopięli swego w 2014 r. To największa jak dotąd kontrolowana eksplozja zapory rzecznej.

 

 

Artykuł ukazał się na stronie amerykańskiego wydania Esquire.

Komentarze

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo