7 najbardziej odizolowanych miast na świecie
Longyearbyen, Norwegia, fot. Wikipedia

Życie

7 najbardziej odizolowanych miast na świecie

Co prawda nie są to Bieszczady, ale w przypływie chęci ucieczki też się nadadzą.
20.04.2017

Mamy XXI wiek, a na świecie wciąż jeszcze (na szczęście) można znaleźć miejsca gwarantujące niemal zupełną izolację od reszty globu. W niektórych wciąż jest zimno, w innych nieustanie gorąco lub tak wysoko, że w przypadku przyjezdnego swobodne oddychanie graniczy z cudem. Wszystkie osady i miasteczka mają jednak jedną wspólną cechę - z nich wszędzie jest daleko. Czasem niekiedy odległość do najbliższej cywilizacji liczy się już nie w setkach, a tysiącach kilometrów.  

 

Oto 7 miejsc, w których diabeł zwykł mawiać dobranoc. Lepiej nie podpadać miejscowym. Sami daleko nie zajdziemy. 

 

 

1. Edinburgh of the Seven Seas (Wielka Brytania)

 

Miasto na wyspie Tristan da Cunha należącej do niewielkiego archipelagu o tej samej nazwie. Te sumie sześć wysp stanowi terytorium zamorskie Wielkiej Brytanii. Edinburgh of the Seven Seas zamieszkuje 300 osób, należących do jednych z najbardziej odizolowanych ludzi na świecie. Najbliższą ostoją cywilizacji jest położona 2420 km na północ Wyspa Świętej Heleny. Do Kapsztadu mieszkańcy mają z kolei 2800 km. 

 

 

 

2. Whittier (USA)   

 

Miasto w najdalszym punkcie fiordu w Zatoce Księcia Williama na południu zimnej Alaski, którego lepiej nie pomylić miejscowością o tej samej nazwie w ciepłej Kalifornii. Populacja liczy zaledwie 200 osób mieszkających w jednym 14-piętrowym budynku. Jedyną przejezdną drogą lądową z i do Whittier jest czterokilometrowy tunel.

 

 

 

3. Villa Las Estrellas (Antarktyka) 

 

Wyspa Króla Jerzego u wybrzeży Półwyspu Antarktycznego, do której prawa roszczą sobie Wielka Brytania, Chile i Argentyna. Jedna z zaledwie dwóch cywilnych osad w tym zakątku świata. Liczy zaledwie 100 mieszkańców. Do najbliższej cywilizacji - chilijskiego miasta Punta Arenas - osadnicy mają 1580 km.

 

4. La Rinconada (Peru) 

 

Najwyżej położone miasto na świecie. Jego mieszkańcy żyją 5100 m n.p.m. Zależy im jednak, ponieważ w okolicy znajdują się kopalnie złota. Z surowca żyje 50 tys. osób, które nie mają dostępu do bieżącej wody. 

 

 

 

 5. Coober Pedy (Australia)

 

Upalny zakątek południa Australii, którego mieszkańcy chronią się przed 40-stopniowym upałem w domach wybudowanych pod ziemią. Najbliższym dużym miastem jest Adelajda. By do niej do dotrzeć, trzeba pokonać 846 km. W Coober Pedy mieszka ok. 2 tys. osób.

  

 

 

 6. Longyearbyen (Norwegia)

 

Stolica Svalbardu, norweskiej prowincji na Arktyce. Ważny ośrodek wydobycia węgla kamiennego i centrum turystyki. Miasto na stałe zamieszkuje ok. 3 tys. osób. Mało która wybiera się poza zabudowania bez broni. 

 

 

 

7. Siwa (Egipt) 

 

Oaza w północno-wschodniej części kraju otoczona piaskami Sahary. Mieszka w niej 23 tys. osób żyjących z palm daktylowych, oliwek oraz krzewów pomarańczy i cytrusów. Mają do dyspozycji ok. 200 źródeł wody. Energię elektryczną czerpią z niedawno wybudowanej elektrowni słonecznej. 

   

 

Komentarze

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo