9 rzeczy, które wolno królowej, ale nie zwykłemu śmiertelnikowi
Fot. Wikipedia

Życie

9 rzeczy, które wolno królowej, ale nie zwykłemu śmiertelnikowi

Elżbieta II skończyła 91 lat.
21.04.2017

Życie w dostatku to nie wszystko. Namacalnych korzyści z zasiadania na brytyjskim tronie jest o wiele więcej. Co więcej, wiele z nich jest zdecydowanie bardziej życiowych, niż można sobie wyobrazić. Wielu chętnie by się zmieniło, ale, jak to mówimy nad Wisłą, co wolno wojewodzie, to nie tobie... Już wszystko dobrze wiedzą, komu. Zatem do rzeczy. 

 

 Oto 9 niekiedy nieco zaskakujących prerogatyw brytyjskiej królowej. 

 

1. Może prowadzić samochód bez prawa jazdy

 

Jest jedyną osobą na Wyspach, która nie potrzebuje tego dokumentu. Podobnie jest z dowodem rejestracyjnym. Elżbieta II nauczyła się prowadzić podczas II wojny światowej, gdy jeździła karetką w Pomocniczej Służbie Terytorialnej.

 

2. Podczas podróży nie potrzebuje paszportu

 

Wszystkie brytyjskie paszporty wydaje się w imieniu królowej. Oznacza to, że pozostali członkowie Rodziny Królewskiej muszą je posiadać. Królowa już nie.

 

3. Obchodzi dwie rocznice urodzin

 

Elżbieta II urodziła się 21 kwietnia, ale oficjalne uroczystości odbywają się zawsze w czerwcu. Powód jest prozaiczny - szansa na lepsza pogodę.

 

4. Ma prywatny bankomat 

 

Maszynę do wydawania gotówki mieści się w jednej z piwnic Pałacu Buckingham. Zainstalowali ją pracownicy banku Coutts, który założono jeszcze w XVII w.

 

 

5. Posiada wiele zwierząt, w tym także te dzikie  

 

Jest formalnym właścicielem m.in. wszystkich łabędzi pływających po Tamizie. Podobnie rzecz ma się z delfinami czy jesiotrami w brytyjskich wodach. 

 

6. Nie musi płacić podatków 

 

Nie musi, ale od 1992 r. dobrowolnie zasila konto brytyjskiego fiskusa.

 

7. Nie można jej aresztować

 

Ma immunitet. Zarówno Elżbieta II jak i jej rodzina nie mają również prawnego obowiązku ujawniania szczegółów z życia prywatnego.

 

8. Ma własnego poetę

 

To honorowe stanowisko zajmowane przez twórcę o dużym znaczeniu dla narodu brytyjskiego. Obecnie jest nim Carol Ann Duffy.

 

9. Jest zwierzchnikiem Kościoła anglikańskiego 

 

Oznacza to, że nie może przynależeć do żadnego innego wyznania lub organizacji religijnej. Jeśli to uczyni, straci tytuł, który od kilkuset lat należy do władców Anglii, a następnie Wielkiej Brytanii. 

 

Artykuł ukazał się na stronie brytyjskiego wydania Esquire.

Komentarze

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo