Jedzenie mieszkańców najzdrowszych krajów świata
Fot. Istock

Życie

Jedzenie mieszkańców najzdrowszych krajów świata

Schabowy w grubej panierce i bigos są dobre, ale nie każdego dnia.
21.04.2017

Każda kuchnia ma swoje specjały, za które amatorzy dobrych smaków daliby się pociąć, zabić, oddaliby też dusze i tylko mistrzowie kuchni wiedzą, co jeszcze. Smak jednak nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem, co nie oznacza, że nie można ich połączyć. Dlatego warto przypomnieć ranking najzdrowszych krajów przygotowany przez Światowe Forum Ekonomiczne, który dość wnikliwie przeanalizował Bussines Insider.

 

W zestawieniu uwzględniono nie tylko diety mieszkańców, ale i odnotowane choroby, urazy oraz związane z nimi ryzyko z lat 1990-2015. Pierwszych pięć miejsc zajęły Islandia, Singapur, Szwecja, Andora i Wielka Brytania. Polska znalazła się na 39. miejscu.

 

 

5. Wielka Brytania

 

To może być niespodzianka, gdyż Brytyjczycy nie należą do najszczuplejszych Europejczyków. W końcu typowe angielskie śniadanie składa się m.in. z jajka, parówek, bekonu i fasolki. Okazuje się jednak, że Wyspiarze odchodzą od przetworzonej żywności, stawiając na uprawiane na ich ziemi warzywa.   

 

 

A post shared by Sarah Boesch (@eat.and.repeat) on Apr 19, 2017 at 10:45am PDT

 

 

4. Andora

 

W tym niewielkim państwie trudno o zastawiony stół, na którym nie znajdziemy butelki czerwonego wina. Andorczycy piją je na potęgę i tym samym korzystają z dobroczynnego działania zawartych w nich przeciwutleniaczy. Są mniej podatni na choroby układu krążenia, problemy z wysokim poziomem cholesterolu i udary.   

 

 

A post shared by J F Grossen (@jfgrossen) on May 19, 2013 at 6:12am PDT

 

 

3. Szwecja

 

Zdaniem dr Marilyn Glenville, dietetyka i autorki książki „Natural Alternatives to Sugar”, na którą powołuje się Bussines Insider, Szwedzi jedzą dużo przetworów mlecznych wspomagających trawienie. Szczególnie chętnie sięgają po podobny do jogurtu napój filmjölk, bogaty w żywe kultury bakterii.

 

 

A post shared by Rebecca Meyer (@humla_flicka) on Mar 13, 2017 at 9:51am PDT

 

 

2. Singapur

 

Tutaj kluczowe mają być powszechnie stosowane zioła i przyprawy, pomagające zapobiegać licznym chorobom. Za przykład często podaje się tradycyjne lokalne danie curry laksa, którego składniki, w tym m.in. imbir, mają przeciwzapalne właściwości.

 

 

A post shared by Eva Jung (@exploreyourfoodnow) on Apr 21, 2017 at 4:23am PDT

 

 

1. Islandia

 

Ryby, ryby i jeszcze raz ryby. Zazwyczaj podawane w różnej formie. To w nich, oraz wysokich standardach środowiskowych, tkwi sekret zdrowia mieszkańców tego wyspiarskiego państwa. Z popularnych przysmaków warto wymienić harðfiskur, czyli suszoną rybę podawaną z pełnoziarnistym pieczywem. 

 

 

A post shared by DILL Restaurant (@dillrestaurant) on Aug 1, 2015 at 8:08am PDT

Komentarze

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo