14 nawyków ludzi, którzy sami doszli do fortuny
fot. Istock

Życie

14 nawyków ludzi, którzy sami doszli do fortuny

Nie oglądali się na nikogo.
24.04.2017

Sukces zawodowy nie przychodzi z dnia na dzień. Na sześć lub dziewięć zer na koncie niektórzy pracują całe życie, choć oczywiście zdarzają się start-up'owi geniusze, których pomysły giganci z miejsca kupują za grube miliony. Tak czy inaczej, samodzielne zostanie przynajmniej milionerem to ciężka praca pełna wyrzeczeń i, jak się okazuje, określonego podejścia do życia. 

 

Thomas C. Corley spędził 5 lat na badaniu zachowań jednych z najbardziej zamożnych ludzi świata. Grupę 177 osób stanowili już nawet nie tyle milionerzy, co miliarderzy. Przemyślenia i wnioski spisał w książce "Change Your Habits, Change Your Life.", czemu uważnie przyjrzeli się dziennikarze serwisu Business Insider.

 

Zobacz także: 8 sposobów na pokonanie stresu

 

Zdaniem Amerykanina przyczyna sukcesu najbogatszych tkwi w codziennych nawykach. To od nich zależą m.in. zdrowie, umiejętność rozmawiania z innymi, kreatywne myślenie czy upór. Szalenie ważna jest także praca nad samym sobą i świadomość, jak wiele dzięki niej można zyskać.

 

Nawyki i zachowania najbogatszych ludzi

 

1. Nieustannie czytają

 

Nie robią tego jednak dla przyjemności. Dla nich najważniejsza jest wiedza. Według Corley'a ich lektury to przede wszystkim biografie ludzi sukcesu, publikacje dotyczące rozwoju osobistego i pozycje historyczne. Aż 88 % badanych bogaczy poświęca na to przynajmniej pół godziny dziennie.

 

2. Uprawiają sport

 

Jazda na rowerze, bieganie lub trening cardio - to tylko kilka przykładów codziennego spędzania ok. 30 minut. Według badań Corley'a 76% bogaczy w ten sposób dba nie tylko o ciało, ale i pracę mózgu.  

 

 

3. Otaczają się ludźmi sukcesu 

 

W takiej grupie indywidualistów liczą się przede wszystkim entuzjazm, pozytywne nastawienie i konsekwencja przy osiąganie kolejnych wytyczonych sobie celów. Starają się utrzymywać wzajemne kontakty, np. przez przynależność do formalnych i nieformalnych organizacji lub grup. Jak ognia unikają negatywnych emocji, które mogłyby przeszkodzić im odniesieniu sukcesu.  

 

4. Interesuje ich przede wszystkim realizacja celu 

 

Nic innego nie ma dla nich znaczenia, a jeśli już, to nieporównywalnie mniejsze. W takim przypadku sukces czyni ich szczęśliwymi na długie lata. Spełnienie jest tym większe, że zazwyczaj sami wytyczają sobie cele, często łącząc je z pielęgnowaną pasją. Finalnie odczuwają nie tylko satysfakcję, ale i przyjemność.

 

5. Wcześnie zaczynają dzień

 

Niemal połowa ludzi sukcesu badanych przez Corley'a wstawała z łóżka dobre trzy godziny przed rozpoczęciem pracy. W ten sposób nic nie ucieka im w popularnej porannej gonitwie. Mają poczucie pełnej kontroli tego, co i kiedy robią.

 

6. Mają różne  źródła dochodów

 

65% badanych czerpało dochody z co najmniej trzech źródeł, pracując na pierwszy milion. Wielu m.in. grało na giełdzie, działało na rynkach inwestycyjnych i nieruchomości, angażując się również w poboczne biznesy. 

 

 

7. Słuchają rad mentora 

 

Kiedy znajdą już kogoś takiego, lub kiedy ten zechce poświęcić im czas, dość szybko na tym korzystają. Nie ma szybszej i bezpośredniej drogi zdobywania wiedzy i cennych doświadczeń.

 

8. Są pozytywnie nastawieni do świata 

 

Ponurzy i smutni ludzie nie znajdą w sobie energii niezbędnej do osiągania sukcesów, do których niekiedy dochodzi się latami. Kluczem jest tutaj słuchanie siebie. Nawet jeśli mamy głównie negatywne myśli, to świadomość ich istnienia zawsze jest dobrym punktem wyjścia do poszukania w sobie pozytywnej energii, a w konsekwencji pewności siebie. 

 

9. Nie podążają za grupą

 

Sami tworzą własne środowisko i wciągają w nie innych. Dobrze wiedzą, że zupełnie odcięcie się od ludzi nigdy nie kończy się dobrze. 

 

 

10. Starannie opanowali etykietę

 

To pozwala zrobić dobre wrażenie w każdej sytuacji i nawiązywać kontakty w każdym środowisku. Przywiązują również dużą wagę do umiejętności składania życzeń i wystosowywania not gratulacyjnych. 

 

11. Pomagają innym osiągnąć sukces

 

W ten sposób tworzą własne środowisko i grupę interesu. Nie wyciągają jednak ręki do każdego. Dana osoba musi w jakiś sposób być podoba do nich - pełna energii, pozytywna i skupiona na osiągnięciu celu.

 

12. Poświęcają 15-30 minut dziennie wyłącznie na myślenie

 

Zazwyczaj robią to w izolacji. Wówczas zadają sobie wiele pytań, m.in. o poczucie szczęścia, sposób zarobienia większych pieniędzy, dalszy rozwój itp. 

 

13. Są otwarci na krytykę

 

Zależy im na odzewie i opinii innych. Nie boją się, że ktoś skrytykuje ich pomysł lub sposób działania. Słuchają, uczą się i wyciągają wnioski. W ten sposób jeszcze precyzyjniej potrafią określić dalszy rozwój siebie i prowadzonej firmy.

 

14. Nie boją się zaryzykować 

 

Każdy ma swoje obaw, bogacze również. Starają się jednak skalkulować ryzyko i na tej podstawie podejmują decyzję. Jeśli poniosą porażkę, najszybciej wyciągają z niej wnioski.

Komentarze

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo