7 decyzji. Najgorsze, co możesz zrobić z pieniędzmi, mając 30 lat
Fot. Istock

Życie

7 decyzji. Najgorsze, co możesz zrobić z pieniędzmi, mając 30 lat

Czas na poważne decyzje.
13.06.2017

Kiedy w metryce trójka zastępuje, wydawałoby się wieczną, dwójkę, coś się zmienia. Nie chodzi o jakiś wymyślony kryzys wieku średniego. Chodzi o punt widzenia, potocznie zależny od punktu siedzenia. Po prostu zmienia się optyka. Człowiek jest mądrzejszy, ma wiele bezcennych doświadczeń, i, przynajmniej w teorii, ponad drugie tyle życia przed sobą. Co wtedy? Warto pomyśleć o pieniądzach. To, co najlepiej z nimi zrobić, jest dość złożone i zależy ściśle od sytuacji ekonomicznej. Nieco łatwiej powiedzieć, czego nie należy robić. W końcu te drugie rady zawsze będą aktualne, zarówno w czasie hossy, jak i bessy.  

 

Zobacz także: 14 nawyków ludzi, którzy sami doszli do fortuny

 

Redaktorzy Bussines Insider podpytali ekspertów o najczęstsze finansowe błędy popełniane przez świeżo upieczonych trzydziestolatków. Postanowiliśmy uważnie im się przyjrzeć i wybrać te najciekawsze. 

 

 

Najgorsze możliwe finansowe decyzje 30-latków

  

1. Zakładanie, że w przyszłości będzie miało się mnóstwo pieniędzy

 

Takie podejście nie sprzyja racjonalnym wydatkom. Zazwyczaj w parze z nim idą rozrzutność i brak oszczędności. Pożyczki zawsze są kosztowne, a życie ponad stan, owszem, da nieco przyjemności, ale na bardzo krótką metę. Każde wydatki powinna poprzedzić refleksja na temat stanu odłożonych środków. 

 

2. Wieczne życie z prac tymczasowych

 

To już nie ten czas, gdy mogliśmy powiedzieć, że nie wiemy, co chcemy robić w życiu. Jeśli nie jesteśmy freelancerem, lepiej poszukać czegoś stabilnego. Niech to będzie przynajmniej punkt wyjścia do tego, co ma wydarzyć się później.

 

3. Wybór studiów podyplomowych, które niczego nie dadzą 

 

Same w sobie są znakomitym uzupełnieniem wykształcenia. Jednak przy wyborze kierunku łatwo o błąd. Warto zadać sobie pytanie, co taka nauka da nam w zawodzie, którego chcemy się podjąć i czy faktycznie pozwoli nam lepiej wykorzystać dotychczasową wiedzę. Nieprzemyślany kierunek będzie tylko startą czasu i pieniędzy.

 

 

4. Wydawanie pieniędzy na kolejne samochody

 

Lepiej i taniej wybrać raz, a dobrze. Przynajmniej na jakiś czas. Nad wyraz regularne zmienianie aut, modyfikacje, naprawy i dodatki to finansowa studia bez dna. Tym bardziej, jeśli jeszcze nie możemy przytaknąć przy pytaniu o stabilność finansową. Pokusa jest olbrzymia, ale w tym przypadku powściągliwość, wręcz dosłownie, popłaca.

 

5. Przesadnie kosztowne wesele

 

To już nie jest Rzeczpospolita szlachecka. Powiedzenie „postaw się, a zastaw się” lepiej włożyć między bajki. Decyzja o wybraniu skromniejszej oprawy świętowania, pozwoli np. odłożyć nieco na zakup mieszkania lub czegoś, co dość szybko przyda się po ślubie.

 

 

6. Oszczędzanie na ubezpieczeniu

 

Młodość nie trwa wiecznie, wypadki chodzą po ludziach, a i żywioł może zainteresować się naszym domem lub mieszkaniem. Jeśli będziemy mieli pecha, grożą nam olbrzymie finansowe tarapaty. 

 

7. Inwestowanie i oszczędzanie zbyt dużych kwot

 

Niektórzy młodzi dorośli wydają za dużo, inni z kolei wikłają się w nadmierne obciążenia. Lepiej regularnie i samodzielnie odkładać mniejsze sumy (lokata lub konto emerytalne), niż zobowiązywać się, np. w umowie z bankiem, do wyższych comiesięcznych wpłat na jakiś oprocentowany rachunek. A co jeśli zdecydujemy się założyć rodzinę lub z jakiego innego powodu dojdą nowe wydatki?

Komentarze

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo