Reklama

Mit obalony. Nie stracisz na wadze, jedynie ćwicząc

Same siódme poty niewiele pomogą.

Mit obalony. Nie stracisz na wadze, jedynie ćwicząc Fot. Istock
Reklama

Zazwyczaj wierzymy, że zawsze możemy spalić to, co zjedliśmy, a ruch w zupełności wystarczy, by zgubić zbędne kilogramy. To niestety dość powszechny błąd. W walce o mniejszą wagę kluczowe jest przede wszystkim to, co jemy. Ruch zawsze wprawi nas w lepszy nastój i pomoże w walce z nadwagą, ale sam w sobie nie przyspieszy gwałtownie spalania tłuszczu - wynika z badań przeprowadzonych na uniwersytecie stanowym w Teksasie.    

 

Jak najlepiej utrzymać wagę?

 

Naukowcy wzięli po lupę ponad 3 tys. dorosłych z nadwagą. Wszyscy stracili nieco kilogramów dzięki niskokalorycznej diecie. Kluczowe było jednak sprawdzenie, czy będą w stanie utrzymać nowy rozmiar w pasie. Część z nich diametralnie zmieniła nawyki żywieniowe, pozostali postawili na regularne ćwiczenia. Okazało się, że w przypadku ćwiczących nie odnotowano większych postępów. Zdecydowanie więcej zyskali ci, którzy po prostu zdrowo się odżywiali.

 

Zobacz także: Najlepsze, co możesz zjeść przed i po treningu

 

- Jedną z przyczyn tak olbrzymiej roli diety w utracie wagi jest fakt spalania znacznie mniejszej liczby kalorii podczas ćwiczeń, niż przyjęło się sądzić - wnioskował prof. Philip Stanforth, koordynator badań.   

 

 

Trzeba przyznać, że coś jest na rzeczy, skoro spalenie 3,5 tys. kalorii odpowiada przejściu aż 56 km. Dla porównania tyle musielibyśmy przebyć, by uszło nam na sucho zjedzenie 7 popularnych burgerów. A to potrafi zająć ledwie chwilę.

 

Jak szybko schudnąć?

 

Jednak wyniki teksańskich badań wcale nie oznaczają, że ruch nie ma znaczącego wpływu na utratę wagi. Ma, i to olbrzymi. Trzeba go tylko połączyć z dietą. Sam ruch lub samo właściwe odżywianie nigdy nie przyniosą tak dobrych efektów, czego specjaliści dowiedli przy innej okazji.

8 najlepszych pizz z całego świata

Finlandia. Pizza Berlusconi,...

1/8

Finlandia. Pizza Berlusconi, oprócz standardowych pomidorów, sera, grzybów, czerwonej cebuli, zawiera wędzone mięso renifera.
Reklama

Polecane wideo

Polecamy również

Reklama

Inne artykuły

Reklama