5 nieruchomości najbogatszego człowieka świata

5 nieruchomości najbogatszego człowieka świata

Właściciel Zary raczej nie poprosi cię o możliwość przenocowania. Poznaj najciekawsze z należących do niego budynków
01.09.2017

Jak donoszą serwisy informacyjne, Bill Gates znów nie jest (chwilowo?) najbogatszym człowiekiem świata. W ostatnich dwudziestu latach pierwsze miejsce szefowi Microsoftu odbierali m.in Warren Buffett i Carlos Slim, ale pretendentów nie brakowało. Nowy lider od lat należał do czołówki bogaczy i zdarzało mu się już zostać wycenionym na te parę marnych miliardów dolarów więcej niż szef Microsoftu. Dziś może świętować po raz kolejny.

Amancio Ortega nie zbudował swojej fortuny w branży technologicznej – najbardziej kojarzony jest z założeniem największej grupy odzieżowej na świecie – Inditexu (znanego głównie z marki Zara). Oprócz 60% udziałów w firmie posiada też liczne prestiżowe nieruchomości w Europie i Stanach Zjednoczonych o łącznej wartości ok. 7 miliardów euro. Komentatorzy podkreślają, że jednym z kluczy Ortegi do sukcesu było skoncentrowanie się na zbudowaniu monolitycznego imperium – poza Inditexem i inwestującą we wspomniane nieruchomości spółką Pontegadea miliarder nie ma rozdrobnionego portfolio, nie szuka okazji w każdym segmencie rynku i dba o wizerunek skromnego, jadającego z pracownikami szefa-pracoholika w zwykłym polo od Hugo Bossa.

To oczywiście nie oznacza, że posiadane przez niego aktywa nie są fascynujące. Zostawiając na chwilę Zarę, Pull & Bear, Bershkę i resztę „fast-fashionowej” potęgi Ortegi, zajrzyjmy w wykaz nieruchomości – niektóre z nich to kawał historii.

E.V Haughwout Building w Nowym Jorku

Znajdujący się na Manhattanie pięciopiętrowy loft powstał w 1857 roku. To tu Mary Todd Lincoln, żona Abrahama Lincolna, kupowała porcelanę do Białego Domu w czasie kadencji męża. Budynek zasłynął też pierwszą oddaną do użytku windą pasażerską. Zainwestowane w nią 300 dolarów szybko się zwróciło – ciekawostka przyciągała klientów, którzy chętniej wydawali pieniądze na żyrandole, srebra i porcelanę, w czym specjalizowały się wówczas sklepy w budynku.

 

 

#sohonyc #ironworks #castiron #nyclandmarks

Post udostępniony przez Rodrigo (@rrroddd) 27 Gru, 2016 o 3:18 PST


Torre Picasso w Madrycie

Madrycki wieżowiec według projektu Minoru Yamasakiego, jednego z najważniejszych architektów XX wieku i projektanta wież World Trade Center (by wymienić najsłynniejsze dzieło z imponującej listy jego dokonań) od chwili oddania do użytku w 1988 roku do 2007 roku pozostawał najwyższym (157 metrów) budynkiem w Madrycie, a do 2001 – w całej Hiszpanii. Wcześniej swoją siedzibę miał tu hiszpański Canal +, a obecnie – oddział Google. Nie ma to jak wypłacalni najemcy.

 

 

Torre Picasso, una obra de arte gigantesca en el corazón financiero de Madrid @monicucs

Post udostępniony przez Cuando Vengas A Madrid (@cuandovengas) 11 Cze, 2017 o 3:00 PDT

 

Devonshire House w Londynie

400 milionów funtów? Jak na zbudowaną w XVIII wieku rezydencję Księcia Devonshire brzmi dosyć rozsądnie, z tym, że opuszczony po pierwszej wojnie światowej i popadający w ruinę palladiański pałac został zburzony w 1924 roku (w 1920 został sprzedany za 750 000 funtów), stając się później bohaterem m.in melancholijnych fragmentów prozy Virginii Woolf. Na szczęście (gdybyście martwili się o to, czy na pewno Ortega mądrze inwestuje) znajdujący się w miejscu dawnej rezydencji biurowiec na ulicy Picadilly również cieszy się sporym prestiżem, między innymi z powodu lokalizacji – z okien budynku można podziwiać elewację sąsiadującego z Devonshire House słynnego hotelu The Ritz.

 

 

Budynek Gucci w Beverly Hills

Sięgając do portfela przy zakupie nieruchomości, Ortega pamięta o swoim głównym interesie. Sugerują to lokalizacje – Oxford Street i Picadilly Street w Londynie, nowojorskie SoHo czy Rodeo Drive w Beverly Hills. Innymi słowy – najbardziej prestiżowe centra handlowe i modowe serca największych miast na świecie. Piękny budynek Gucciego w Beverly Hills to jeden z przykładów na to, że miliarder czasem lubi „podgryzać” konkurentów – to tłumaczyłoby wykupowanie nieruchomości, w których swoje biura wynajmują lokalne oddziały Google czy Amazon. O ile jednak z Guccim rywalizuje na rynku odzieżowym, o tyle z szefem Amazona, Jeffem Bezosem, Amancio Ortega walczy o tytuł najbogatszego człowieka na ziemi i jeszcze do niedawna ten pojedynek przegrywał.

 

 

G U C C I #90210 #BeverlyHills #Gucci #gold #beverlyhillslooks

Post udostępniony przez Evelyne Vilcu (@evelynevilcu) 30 Lis, 2015 o 1:02 PST

 

Southeast Financial Center w Miami

W chwili powstania w 1983 roku SFC był najwyższym budynkiem w USA położonym na południe od Nowego Jorku i na wschód od rzeki Mississippi. I tylko tyle? Nie bądźcie surowi dla Ortegi – ten drapacz chmur nadal pozostaje drugim co do wysokości budynkiem w Miami i najwyższym budynkiem biurowym na Florydzie. Co więcej, zdążył zagrać w kilku odcinkach „Miami Vice” i w „Strefie zrzutu” z Wesleyem Snipsem. Przyzwyczajony do hiszpańskiej ojczyzny Amancio Ortega przy okazji gospodarskiej wizyty z pewnością poczuje się tu lepiej niż w deszczowym Londynie czy zatłoczonym Nowym Jorku.

 

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie