Pierwszy supermarket wolny od plastiku. Czy to początek większego trendu?
iStock

Pierwszy supermarket wolny od plastiku. Czy to początek większego trendu?

Ponad 700 produktów plastic-free można znaleźć w otwartej właśnie supermarketowej alei w Amsterdamie.
28.02.2018

28 lutego w Amsterdamie otwarto pierwszy na świecie sklep, w którym całą aleję wypełniły produkty pozbawione plastiku. Ekoplaza, sieć sklepów z żywnością organiczną, przy projektowaniu Ekoplaza Lab zdecydowała się zrezygnować z elementów plastiku w przypadku półek i regałów – zastąpiły go drewno oraz metal – ale kluczowe jest ponad 700 produktów (od mięsa, przez jogurty, ryż, sosy, owoce i warzywa) opakowanych w biodegradowalne materiały i całkowicie wolnych od kłopotliwego pierwiastka.

Od lat 50. ubiegłego wieku człowiek wyprodukował ponad 8 miliardów ton plastiku. Jak pokazało ubiegłoroczne śledztwo The Guardian, w samej tylko Wielkiej Brytanii supermarkety produkują ponad milion ton odpadów plastikowych rocznie. Ten sam dziennik policzył, że co minutę na świecie sprzedaje się ponad milion butelek z tego tworzywa. Te dane robią jeszcze większe wrażenie, gdy zestawi się je z odsetkiem śmieci podlegających recyklingowi (9%) i spalaniu (12%). Cała reszta trafia na składowiska odpadów i do środowiska.

Brytyjska premier Theresa May na początku roku zapowiedziała wdrożenie 25-letniego planu poprawy sytuacji środowiska i redukcji wytwarzanych odpadów z plastiku. W Polsce z początkiem 2018 roku wprowadzono opłatę recyklingową za torebki foliowe, jednak jak donoszą media (i życiowa praktyka) w większości przypadków nie przełożyło się to na pożądane efekty. Czy eksperyment Ekoplazy ma szansę przyjąć się na szerszą skalę? Sklepy wyznające filozofię "zero waste" cieszą się w Europie coraz większą popularnością, wciąż jednak nie wiadomo, czy presji poddadzą się najwięksi gracze - supermarkety. A te bez rygorystycznych regulacji prawnych nie wydają się zainteresowane poprawieniem stanu środowiska. 

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie